V Kolumbii vznikl největší tropický národní park světa, je větší než Nizozemsko

V Kolumbii vznikl největší tropický národní park světa. Tamní prezident Juan Manuel Santos totiž podepsal rozšíření národního parku Serranía de Chiribiquete o dalších 1,5 milionu hektarů. Chráněná oblast o rozloze 4,2 milionu hektarů je větší než Nizozemsko.

Bogota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní park Serranía de Chiribiquete v Kolumbii | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Park Chiribiquete zařadila už o víkendu na seznam světového dědictví organizace UNESCO. Ta vyzdvihla především až 20 tisíc let staré nástěnné malby na zdejších stolových horách, ale tropický park je především zdrojem ohromné biodiverzity.

Chiribiquete obsahuje čtyři různé ekosystémy - od amazonských nížin po Východní Kordillery. Je také útočištěm řady ohrožených druhů, třeba jaguárů, tapírů nebo říčních delfínů.

Pralesy na území parku rozkládají 450 milionů tun oxidu uhličitého ročně. Ohrožovala je ilegální těžba dřeva, ale podle prezidenta Santose se situace zlepšila, když se podařilo vyjednat shodu kolumbijské vlády s povstalci.

Tomáš Havlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme