Záhadnou nemoc korálů v Karibiku může podle vědců způsobovat odpadní voda z lodí

Rychle se šířící nemoc, která ve velkém zabíjí korály v Karibiku, možná souvisí s odpadní vodou vypouštěnou z velkých lodí. S tímto závěrem podle listu The Guardian přišli vědci, kteří zkoumali zasažené korálové útesy a zjistili, že větší poškození lze pozorovat v blízkosti velkých přístavů. Záhadná nemoc korálů znepokojuje mořské biology už několik let, objevila se už nejméně v 18 karibských zemích.

Port of Spain (Trinidad a Tobago) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Karibiku umírají korály

V Karibiku umírají korály | Zdroj: Reuters

Odborníci nemoc nazývají zkratkou SCTLD (stony coral tissue loss disease) a zatím nevědí, co ji způsobuje - zda je původcem bakterie, virus, chemická látka nebo jiná infekce, píše list The Guardian.

Proč mají korálové útesy svatozář? Podle vědců z Havaje by se z nich mohla zjistit kondice korálů

Číst článek

Vědci z institutu mořské biologie na Bahamách ale nedávno zjistili, že nemoc je rozšířenější na útesech, které jsou blíže tamním velkým přístavům, například tomu v Nassau. Pracují proto s hypotézou, že její vznik souvisí s vypouštěním vody ze stabilizačních nádrží velkých plavidel.

„Nemoc se rozšířila na úseku korálových útesů dlouhém asi 75 kilometrů. Mluvíme tu skoro o celém jižním pobřeží ostrova Grand Bahama,“ uvedla Krista Shermanová, spoluautorka studie zveřejněné v odborném periodiku Frontiers in Marine Science.

Kolonie korálů ve větší vzdálenosti od pevniny tolik zasažené nejsou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme