V Česku se objevil hromadný úhyn kosů, na vině je africký virus přenášený komáry

V Česku i dalších evropských zemích při procházce městem či přírodou můžete narazit na bezvládná těla černých ptáků. Příčinou úmrtí kosů je virus Usutu přenášený převážně komáry. Ten se do Evropy rozšířil v polovině 90. let a způsobil výrazné snížení jejich populace v Itálii. „Kosové ale nevyhynou,“ uklidňuje předseda České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kos (ilustrační foto)

Kos (ilustrační foto) | Foto: iquasso | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Úhyn byl dosud zaznemenán zejména v Německu. V poslední době se ale objevily případy i v České republice. „Usutu je potvrzen na jižní Moravě, avšak analýza je velmi drahá, takže v Praze ještě potvrzen není,“ řekl serveru iROZHLAS Vermouzek.

Ptáci nám ukážou kvalitu životního prostředí, hlásí čeští vědci. S výzkumem jim pomohly sýkorky

Číst článek

Rychlost a rozsah šíření ale nelze odhadnout. „Nebyly žádné případy a během chvíle byla první desítka hlášení,“ dodává Vermouzek s tím, že zatím nejde o nějak výrazné ztráty.

Vyhynutí kosům ale rozhodně nehrozí. Epidemie jsou v populaci a přírodě zcela běžné, liší se pouze svým rozsahem. Na virus neexistuje lék a ptáci, kteří nemoc prodělají, si vůči němu vytvoří potřebné protilátky.

Usutu se prostřednictvím komárů přenáší i na člověka. Nákaza ale probíhá bez příznaků a člověk ji vůbec nezaznamená, píše na svém webu Česká společnost ornitologická. Riziko pak nehrozí ani domácím mazlíčkům.

Vir byl poprvé zjištěn v roce 1959 v Africe – zejména v Senegalu, Nigérii a Ugandě. Jeho rozšíření na další kontinenty bylo zaznamenáno až v roce 2001. Podle informací českých ornitologů se u nás první úhyn kosa na Usutu potvrdil až roce 2011 v Brně.

„Zda se virus bude díky globálnímu oteplování šířit nelze odhadnout, je to v rovině spekulace,“ uzavírá Vermouzek.

Daniel Platil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme