Přehodnoťte svůj vztah k vodě, začíná jí být nedostatek, apeluje hydrobiolog

Pokud vás napadlo, že se před tropickým horkem zajdete zchladit k rybníku, radši se ještě posaďte. A než vyrazíte, poslechněte si rozhovor Lucie Výborné s hydrobiologem Jaroslavem Vrbou.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sinice už opět zamořují české vodní plochy. A podle Jaroslava Vrby se není čemu divit. „Sinice mají rády teplo, a také nadbytek živin. Jejich přikrmování začalo s vynálezem růstových průmyslových hnojiv,“ upozorňuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaká je kvalita vody v Česku? Poslechněte si celý rozhovor.

A pokračuje to dodnes. I na nás tak záleží, jak bude česká příroda vypadat za deset let. „Pokud dáme přednost svému pohodlí a budeme se tvářit, že problém neexistuje, nádrže pokvetou čím dál víc, v celé ploše a nebude se kde koupat,“ varuje hydrobiolog.

Přehodnoťte svůh vztah k vodě. Abychom v dnešní době sucha a rozkolísaných srážek měli zásobu. Abychom si udrželi komfort toho, že z kohoutku teče pitná voda,“ dodává.

Voda mizí i z krajiny

A vliv to všechno může mít i na krajinu jako takovou. „Krajinu ovlivňujeme tím, jak se k ní chováme jako hospodáři a zemědělci.

Například poválečné zemědělství a kolektivizace vedly k dnešní vysušené krajině, kdy například na jižní Moravě už krajina vodu ani nezadrží,“ bilancuje poslední desetiletí Vrba.

„Už padesát let se snažíme vody co nejrychleji zbavit. A pak se divíme, že je sucho. Začínáme mít nedostatek vody,“ upozorňuje Jaroslav Vrba. Česko přitom tvoří takzvanou „střechu Evropy“ a nová voda do něj téměř nepřitéká.

Lucie Výborná, Alžběta Švarcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme