Sněžní krabi zmizeli z aljašských vod a lovná sezona je zrušená. Důvodem jsou zřejmě klimatické změny

Aljašské ministerstvo pro ryby a zvěř poprvé v historii zrušilo sezónu lovu krabů sněžných. Může za to úbytek těchto živočichů v Aljašských vodách. Za poslední dva roky se počet krabů žijících v Beringově moři snížil o 90 procent. Server Vice píše, že vědci nevědí přesně co za úbytkem stojí ale shodují se, že hlavní příčinou je rychlá změna klimatu.

Tento článek je více než rok starý.

Aljaška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krab sněžný

Krab sněžný | Zdroj: Profimedia

„Chápeme, že zákaz lovu krabů bude mít značné dopady na lovce, průmysl a komunity. Musíme ale tyto dopady vyvážit s potřebou dlouhodobé ochrany a udržitelnosti populace krabů,“ uvedlo ministerstvo pro ryby a zvěř v tiskové zprávě.

Emise oxidu uhličitého oteplují planetu, smog ji ochlazuje, oba faktory působí negativně, varují vědci

Číst článek

Beringovo moře je dlouhodobým domovem krabů sněžných. Když se v zimě na hladině vytvoří led, sůl se vyloučí a studená, hustá voda klesne na dno Beringova šelfu, kde se vytvoří tzv. studený bazén. V něm obvykle vyrůstají mladí sněžní krabi.

Ve vodě, která je pro mnohé predátory moc studená, mají mladí krabi dostatek potravy. Kvůli oteplení, ke kterému došlo v posledních letech ale už krabi nejsou v těchto vodách v bezpečí, protože je dostatečně teplá i pro predátory. 

Zajímavostí ale je, že podle vědců tito krabi zřejmě nemigrovali do studenějších vod. Místní rybáři proto až do loňské sezony doufali, že se zvířata přizpůsobila. To se ale nestalo a úřady musely přistoupit k úplnému zrušení tradičního lovu, uvádí Vice.

Zákaz lovu je přitom zásadním problémem pro aljašské rybáře, kteří v minulých letech lovem krabů získali víc než 200 milionů dolarů.

Za poslední dva roky záhadně zmizela přibližně miliarda krabů, vědci se obávají, že nečekaný úbytek těchto živočichů je precedentem, jak mohou rychlé změny klimatu ovlivnit živočišné druhy. Změna klimatu způsobila také například snížený výskyt lososů v říčních systémech Yukon a Kuskokwim.

Anna Pretlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme