Královédvorské zoo se narodil ohrožený nosorožec dvourohý. Samička váží 34 kilo

Zoo ve Dvoře Králové nad Labem oslavuje nový přírůstek. Samice nosorožce dvourohého Etosha porodila v pondělí ráno mládě. Malá samička se stala 45. nosorožcem dvourohým, který se v královédvorské zoo narodil. Dvorská zoo chová tento druh jako jediná v Česku. Nosorožci dvourozí jsou ohroženým druhem, hrozí jim vyhynutí. Ve volné přírodě žije posledních několik stovek jedinců.

Dvůr Králové nad Labem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Matkou malé nosorožčí slečny se stala samice Etosha, která v roce 2012 už jedno mládě v královédvorské zoo na svět přivedla. Otcem nového přírůstku se stal samec Mweru.

Protest proti pytláctví: zoo ve Dvoře Králové spálila desítky kil nosorožčí rohoviny

Číst článek

Samička při narození vážila 34 kilogramů. „Etosha s mládětem nyní odpočívají ve vnitřní ubikaci. Přestože porod proběhl bez komplikací, jsou obě ještě unavené,“ popsal kurátor nosorožců Jiří Hrubý.

„Předpokládáme však, že pokud budou obě dobře prospívat a počasí nám to dovolí, mohly by se během pár týdnů poprvé vydat společně ven," doplnil.

Malé samičce zatím chybí typický znak pro nosorožce. O rohy ale nepřišla, dorostou jí postupně s přibývajícím věkem. Zoo zatím jméno pro malé nosorožče nemá, zřejmě ho v následujících měsících vybere budoucí kmotr zvířete.

Královédvorská zoo má s novým přírůstkem celkem 20 nosorožců, což je největší skupina chovaná v Evropě.

„Narození dalšího nosorožčete je pro nás skvělá zpráva. Etosha se před pár lety stala matkou samice Elišky, kterou jsme loni úspěšně vrátili do Afriky. V současné době pracujeme na tom, aby se nám to podařilo i s některými dalšími dvorskými jedinci," řekl ředitel zoo Přemysl Rabas.

Oba rohy malé samičce nosorožce dvourohého teprve narostou | Foto: Kateřina Lochovská | Zdroj: ZOO Dvůr Králové

Osm nosorožců se už vrátilo do Afriky

Chovu nosorožců se Zoo Dvůr Králové věnuje od 70. let. V současné době chová nosorožce dvourohé a nosorožce tuponosé jižní bílé. Zoo v rámci svých ochranářských projektů převezla do Afriky zatím osm nosorožců, a to do rezervací v Tanzanii a Keni.

Letos v září přímo v zahradě uspořádala zoo demonstrativní pálení nosorožčích rohů na protest proti nelegálnímu obchodu s rohovinou.

Z 57 dosud narozených nosorožců v zoo bylo 45 dvourohých. Z nich se tři nosorožci dvourozí narodili loni. Dále se narodilo pět nosorožců severních bílých, tři jižní bílí, jeden kříženec jižního a severního bílého a tři nosorožci indičtí. První nosorožec se ve Dvoře Králové narodil v roce 1976.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme