Odborníci připravují krkonošské louky na orchideje. Hrábě vzali do rukou i školáci

Botanici, lektoři a další pracovníci Krkonošského národního parku vyrážejí na vzácné louky, kde za pár týdnů začnou kvést orchideje. Jenže je potřeba tyto lokality připravit. To znamená shrabat starou trávu, listí a umožnit tak chráněným rostlinám růst. Významnými pomocníky při práci jsou žáci z různých škol.

Trutnov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někteří žáci na Vrchlabsku vzali místo učebnic do rukou hrábě a vyrazili na krkonošské louky | Foto: Kamila Antošová

„Bylo by dobré jít ještě z druhé strany toho ostrůvku směrem k tomu mokřadu. Protože to je asi nejcennější, co tady na lokalitě je," ukazuje pracovník Krkonošského národního parku Stanislav Březina, který rozdělil dětem z lánovského dětského domova hrábě, a ukazuje jim, kde začnou hrabat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pracovníci Krkonošského národního parku vyráží hrabat vzácné louky

Právě tato lokalita Velveta patří mezi krkonošské louky se vzácnými rostlinami.

„Kdybychom tady stáli o dva měsíce později, tak uvidíme nádherné kvetoucí orchideje prstnatce Fuchsovy. Na této louce jsou snad nejkrásnější, které z celých Krkonoš znám."

Většina dětí vítá, že nemusí sedět v lavicích a učit se. Tady mají volnost a jsou na čerstvém vzduchu.

„Děti se snaží a jde jim to. Ale nevydrží dlouho pracovat, tak proto to takto rádi trénujeme," říká pro královéhradecký rozhlas učitel a výchovný poradce Jiří Půlpán.

Luční lokality KRNAPu

Slunečná stráň u Svobody nad Úpou, lom v Horních Albeřicích, Hoffmanovy Boudy, květnice na Rýchorách, Sklenářovické údolí, Bíner a Peklo u Lánova, Šušmaňák v Černém Dole, U Zvoničky a na Lipce ve Víchové nad Jizerou, Bolkov, Rýžoviště a Anenské údolí v Harrachově a mokřina u Fida ve Strážném.

Cílem je zbavit louku od takzvané stařiny, která je plná drnů, listí a suché trávy. „Drn je do té louky hodně zapojený. To je prostředí, ve kterém se strašně špatně rostlinkám vyrůstá ze semen. A my tyto naše luční kytičky rádi chráníme a pomáháme jim."

Kdyby se louky pravidelně na jaře nehrabaly, podepsalo by se to na kvalitě i množství vzácných rostlin.

Školáci se do aktivit zapojují pravidelně. Dominik s kamarádem právě nabírá starou trávu a odnáší ji na kraj lesa. „Shrabané listí dáváme za stromy, aby tady nezbyla ani jedna hromádka,“ popisuje.

Odměnou pak dětem je, když se sem za pár týdnů vrátí a vidí orchideje v plné své kráse.

Kateřina Kohoutová, baj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme