V Krkonoších se zavírá 17 stezek, které vedou kolem přezimovacích obůrek. Zvěř potřebuje v zimě klid

Od 1. prosince je v Krkonoších zavřeno 17 stezek. Jsou to ty, po kterých lidé chodí v blízkosti přezimovacích obůrek zvěře. Správa Krkonošského národního parku je uzavírá proto, aby měla zvířata v zimě klid a turisté je nerušili. Zákaz platí až do 30. dubna.

Hradec Králové Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Krkonoších se už jelení obůrky připravují na zimu | Foto: Kateřina Kohoutová | Zdroj: Český rozhlas

Lesník Martin přichází do přezimovací obůrky nedaleko Dolního Dvora. Otevírá seník a plní krmelce. „Doplňujeme do žebřin seno. Toho musí mít dostatek už od začátku jim ho přidáváme. Když budou mít potřebu, tak aby bylo k dispozici. Samozřejmě nejvíc si ho berou potom až v zimě, když už je nouze,“ popisuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Krkonoších se zavírá 17 stezek, které vedou kolem přezimovacích obůrek

Zvěř už do obůrek pomalu přichází, ale ještě v nich nezůstává a vrací se zpět do lesů.
„Zvyknou si, čím déle se krmí, tak si zvyknou i na nějaký časový pořádek. A potom už třeba i přestanou odcházet z obory. Už si tu lehnou, i v otevřené oboře. A potom to závisí na sněhu,“ říká.

Až bude sněhu víc, brány obůrek se uzavřou a zvěř už se ven nedostane.

Zvěř ve stresu

Obůrky, které se nachází poblíž obcí, jsou někdy v zimě atrakcí pro lidi.
„Je to veliký problém. Lidé se v dobré víře chodí koukat na zvířátka, ale tím je vlastně plaší. A zvěř je potom neustále ve stresu. A nedej bože, když sem vlítne pes."

Jelení říje zmátla část návštěvníků Krkonoš. Volají na správu parku, že slyšeli medvědy

Číst článek

Proto Správa Krkonošského národního parku označila 17 cest v blízkosti obůrek značkami se zákazem vstupu. A nikdo se po celou zimu po těchto stezkách nesmí pohybovat.

„Zvěř v obůrkách potřebuje klid, který jí má zajistit to, že se okolo nebudou pohybovat lidé, nebudou se tam vyskytovat žádné stresující faktory v podobě například volně pobíhajících psů. A pochopitelně třeba i zábavní pyrotechnika nepřispívá k pohodě a klidu,“ vysvětluje mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný.

Obůrky jsou pod neustálým dohledem lesníků. Pokud narazí na bezohledného turistu, mohou mu na místě udělit blokovou pokutu.

Milan Baják Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme