Správa KRNAP uzavřela jedenáct turistických cest nebo jejich úseků kvůli ochraně ohroženého tetřívka

Jedenáct krkonošských turistických tras nebo jejich úseků je od pondělí uzavřeno. Důvodem je ochrana ohroženého tetřívka a dalších zvířat. Opatření souvisí s loňským vyhlášením osmi takzvaných klidových území na tuzemských nejvyšších horách.

Krkonoše Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kvůli rozmnožování vzácného ptáka se v Krkonoších uzavřou některé turistické trasy. | Foto: Radek Drahný, Správa KRNAP

Pro návštěvníky Krkonoš nové opatření znamená, že by se do vybraných lokalit neměli vůbec vydávat. Na těchto místech strážníci rozmístili zákazové cedule s konkrétním vysvětlením, proč tam lidé nesmí.

Přehrát

00:00 / 00:00

11 krkonošských turistických tras nebo jejich úseků je nyní uzavřeno

Opatření Správy Krkonošského národního parku vstupuje v platnost poprvé. Podle mluvčího Radka Drahného má ale dlouhodobý charakter. Důvodem uzavírek turistických tras nebo jejich úseků je zejména ochrana ohrožených zvířat, především tetřívka obecného v době jeho toku a rozmnožování. Tehdy totiž potřebuje absolutní klid.

Výčet uzavřených tras najdou zájemci na webových stránkách Správy Krkonošského národního parku.

Zákaz se týká například zelené turistické cesty z Vosecké boudy na Labskou nebo frekventované trasy z Davidovy boudy ke křižovatce nad Erlebachovu boudu poblíž Špindlerovy boudy. Omezení platí také pro naučnou stezku Černohorské rašeliniště, konkrétně v úseku nad Pardubickými boudami směrem k Vyhlídce.

Orlické hory zaplavili turisté, parkoviště byla plná. Policie musela regulovat dopravu

Číst článek

Strážníci se při kontrolách parku budou na jmenované lokality více soustředit. Už jen proto, že skialpinistů a běžkařů v Krkonoších v letošní zimní sezóně rapidně přibylo. Informační cedule jsou ale dobře viditelné. Většina označených tras se také dá podle ochránců přírody lehce obejít po různých sousedních turisticky značených cestách. V případě porušení zákazu vstupu hrozí návštěvníkům vysoké pokuty.

Podobné uzavření jako český Krkonošský národní park praktikuje také polský Karkonoski Park Narodowy. Opatření tam platí od 1. dubna do 31. května.

Kateřina Kohoutová, baj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme