Svoboda bez lidí. Zvířata v zavřeném Krugerově národním parku si užívají nepřítomnost turistů

Smečka si lehla na asfaltovou silnici, po které normálně jezdí auta plná turistů | Foto: Richard Sowry | Zdroj: Facebook National Kruger Park

Dříve nebo později si musela zvířata všimnout, že z jihoafrického Krugerova národního parku zmizeli turisté - a jako první to zřejmě zaznamenali lvi. Velké kočkovité šelmy obvykle strážci parku potkávají na cestách jen v noci. Jeden z nich Richard Sowry ale při obhlídce narazil na lví smečku spící na silnici, která by obvykle byla plná turistů, napsal zpravodajský server BBC News.

Fotografie Johannesburg Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Když Sowry vyjel na pravidelnou prohlídku parku, aby zkontroloval stav zvířat a hlídal je před pytláky, narazil během odpoledne na lvy ležící na asfaltové silnici, kterou běžně používají turisté.

Krugerův park byl podle BBC News stejně jako další přírodní parky a rezervace uzavřen od 25. března v rámci karanténních opatření v zemi.

Sowry zastavil jen pět metrů od nich, aby si užil tento nezvyklý jev. Vyfotil lvy svým mobilním telefonem a spící šelmy se ani v nejmenším nenechaly rušit.

„Lvi jsou zvyklí na lidi v autech,” vysvětlil. „Všechna zvířata cítí víceméně instinktivní strach z lidí, co jdou pěšky. Takže kdybych vystoupil a šel k nim, rozhodně by mě nenechali přijít tak blízko.”

Nejstarší lvici v této smečce je asi 14 let, což znamená na lví poměry hodně vysoký věk - a také hodně zkušeností.

Prvotní nadšení opadlo

Obvykle by Sowry mohl na lvy spící na cestách v parku narazit jen v zimě během chladnějších nocí, kdy asfalt udržuje teplo. Strážci ovšem nejsou příliš nadšení z toho, že by si lvi mohli začít myslet, že silnice jsou bezpečným místem, když jsou nyní tak vylidněné.

Během posledních týdnů se lvi a také psi hyenoví pravidelně vydávají na golfové hřiště, které v parku leží, ale jinak na jejich chování podle Sowryho zatím neměla karanténní opatření žádný větší dopad. „Krugerův park je velmi divoké místo,” řekl.

VIDEO: Pandy v hongkongské zoo využily soukromí. Po letech se jim podařilo úspěšně pářit

Číst článek

„Byla to divočina a pořád to platí,” dodal s tím, že je moc rád, že se může o fotografie lvů podělit se všemi, kdo kvůli pandemii způsobené koronavirem nemohou nyní park navštívit. „Tohle jsou pro všechny náročné časy a já chtěl lidi trochu potěšit,” uvedl.

„Všichni si uvědomují, jak důležité je dodržovat omezení kvůli pandemii koronaviru,” řekl tiskový tajemník parku Isaac Phala. „Ale zároveň musí strážci parku plnit své běžné povinnosti. Udržovat infrastrukturu dá dost práce, a až se park znovu otevře, nebudeme muset začínat od nuly.”

Pokud jde o lvy, obvykle by se kvůli provozu na silnici drželi v buši. „Ale jsou velmi chytří, a tak si nyní užívají svobodu parku bez lidí,” uvedl Phala. A pokud jde o jejich přítomnost na asfaltu - prostým vysvětlením zřejmě je, že v noci pršelo. „Asfalt byl asi sušší než tráva a kočkovité šelmy vodu moc nemilují,” dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme