Madagaskarská poloopička má pro dloubání v nose speciální dlouhý prst, vědci ji natočili na video

Nové video zachytilo ksukola ocasatého (aye-aye), jak se prodlouženým prstem dloube v nose a jí svůj hlen. Podle britského serveru Guardian působí samotářská poloopička s velkýma očima, huňatým ocasem a citlivýma ušima jako roztomilé stvoření. „Chtěla jsem vědět, co s tím prstem dělají,“ řekla serveru BBC autorka videa a profesorka Anne-Claire Fabre z univerzity v Bernu. Vědkyně upozorňuje na to, že chování zachytila u tvora žijícího v zajetí.

Bern Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ksukol ocasatý

Ksukol ocasatý | Zdroj: Profimedia

Aye-aye se stejně jako lidé řadí mezi primáty, ale na rozdíl od nich jsou to noční tvorové, kteří jsou ohrožení a žijí pouze na Madagaskaru. Jsou navíc opředeni pověrami a mají řadu neobvyklých znaků, například zuby podobné hlodavcům a také hubený podlouhlý prst.

Vědci se dlouho domnívali, že ksukolové prstem poklepávají na dutiny stromů, aby našli larvy a vylovili je. Teď se ale výzkumníkům podařilo tajemné tvory zachytit na videu, ve kterém se prstem místo lovení larev dloubou v nose.

„Svůj mimořádně dlouhý prst do nosu přitom zasunou celý a nasbíraný nosní hlen poté olizují,“ popisují vědci svůj objev ve vědeckém časopise Zoology.

Věda pro děti: Umí krokodýl vypláznout jazyk?

Číst článek

Podle spoluautorky studie Anne-Claire Fabre není toto chování u primátů příliš prozkoumané. Existuje jenom pár výzkumů, které řeší nevýhody a možné výhody dloubání v nose. Podle BBC některé z nich poukazují na to, že se při této činnosti šíří škodlivé bakterie.

Jedna studie ale naznačuje, že dloubání v nose a konzumace hlenů může být ve skutečnosti prospěšná pro zdravý chrup lidí. Podle tohoto výzkumu totiž měli lidé, kteří se dloubali v nose, méně kazů.

„Myslím, že bychom to měli více prozkoumat,“ uzavírá téma vědkyně ze švýcarské univerzity.

Marcel Faltys Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme