Jeden z nejdelších zaznamenaných migračních letů. Kukačka urazila přes 12 000 kilometrů

Když loni v létě vědci v Mongolsku vybavili pětici kukaček obecných satelitními vysílači, netušili, že zaznamenají jeden z nejdelších migračních letů vůbec. Jedna z nich, kterou pojmenovali podle mongolské řeky Onon, urazila za asi dva týdny přes 12 000 kilometrů ze Zambie do Mongolska. Vědci takový výkon podle serveru BBC nazývají obří vzdáleností.

Ulánbátar/Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kukačka Onon při své cestě, která začala 20. března, přeletěla 16 zemí a Indický oceán. Ten zdolala bez jediné přestávky průměrnou rychlostí kolem 60 kilometrů v hodině (ilustrační foto) | Foto: flickr.com, Phenolog | Zdroj: Flickr (CC BY 2.0) | CC BY 2.0

Kukačka Onon při své cestě, která začala 20. března, přeletěla 16 zemí a Indický oceán. Ten zdolala bez jediné přestávky průměrnou rychlostí kolem 60 kilometrů v hodině.

Fabulous coverage @BBC News (UK) of the Mongolian Cuckoo Project that we're lucky enough to be part of. Just look at the epic journeys these incredible birds undertake twice a year! bbc.co.uk/news/science-e…

Thank you BTO President @Frank Gardner

#BTOScience #ornithology #cuckoos

10:38 – 27. 05. 2020

35 86

Byla ale jedinou z pěti kukaček, které podle BBC mongolští a britští vědci loni v létě označili a která doletěla až zpět do Mongolska. Ostatní podle vědců zahynuly vysílením nebo byly uloveny.

Vědci odhalili, jak hmyz hospodaří s květy. Hladoví čmeláci okusováním rostlin urychlují jejich růst

Číst článek

Blízko se ale ještě dostala kukačka pojmenovaná Bayan. Ta strávila část zimy poblíž nejvyšší hory Afriky Kilimandžáro ve východní Africe a poté se vydala na dlouhou cestu do Asie. Za dva týdny se dostala až do Číny a urazila tak 10 000 kilometrů. Tam ale její cesta skončila.

Právě to vědce vede k tomu, že ptáci doletěli tak unavení a hladoví, že nebyli dostatečně ostražití a posloužili například jinému ptáku jako večeře.

Podobné sledování podle britského vědce Chrise Hewsona odhaluje hodně detailů o migraci ptáků. Podle něj to například dokazuje, že ptáci umějí najít místa bohatá na potravu. Jen tak si vytvoří dostatečné zásoby na dlouhou cestu. „Také musí vědět, kudy se vydat, aby jim příznivé povětrnostní podmínky pomohly překonat například Indický oceán,“ dodal Hewson.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme