Koně Převalského se vrací domů. Klisny do Mongolska odletěly armádním speciálem

Pražská zoologická zahrada úspěšně dopravila do Mongolska další čtyři klisny koně Převalského. Zvířata pak ve středu vypustila do míst jejich původního výskytu, do oblasti Gobi. V programu Návrat divokých koní se tak do Mongolska dostalo z Evropy 31 zvířat, uvedla ve čtvrtek zoo v tiskové zprávě.

Praha/Ulánbátar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Další kůň Převalského se vrátil do země svých předků. | Foto: Lenka Pastorčáková | Zdroj: Zoo Praha

Armádní speciál se čtyřmi klisnami na palubě odstartoval z vojenského letiště v Praze-Kbelích v úterý a po dvou mezipřistáních dosedl na letištní plochu v mongolském Bulgan Sumu ve středu dopoledne místního času.

Letoun CASA se čtyřmi klisnami a doprovodem přistál na nezpevněném letišti v Bulgan Sumu | Foto: Miroslav Bobek | Zdroj: Zoo Praha

Nákladní auta poté převezla klisny Yanju, Spes, Hannu a Helmi do oblasti Takhin Tal v národním parku Gobi B, kde byly vypuštěny do aklimatizační ohrady.

Klisny pocházejí z chovů ve Švýcarsku, Německu a Finsku a v Čechách před odletem do Mongolska strávily několik měsíců v aklimatizační stanici v Dolním Dobřejově. Jejich transport do Mongolska byl v pořadí osmým, který organizuje pražská zoo ve spolupráci s českou armádou.

Před nimi z Prahy do Mongolska odletělo 26 klisen a jeden hřebec. Další čtyři koně byli letecky přepraveni do chráněné oblasti Gobi B vnitromongolským transportem.

Mongolské sajgy pod dohledem satelitů. Zvířata dostala od pražské zoo obojky za 300 tisíc

Číst článek

Snahy o navrácení ohrožených zvířat zpět do vlasti jejich předků začaly na konci 80. let. První transport do Mongolska se uskutečnil v červnu 1992 a od roku 2011 Zoo Praha samostatně organizuje transporty do západního Mongolska.

Podle předchozích informací zoo je program úspěšný a koně se v Mongolsku rozmnožují.

Peníze na návrat koní do přírody plynou z výnosů pražské zoo. Z každé prodané vstupenky do zoologické zahrady jsou vyhrazeny dvě koruny na pomoc ohroženým druhům.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme