Národní park Šumava vytěžil letos kvůli polomům téměř dvakrát více dřeva než loni

Šumavský národní park letos vytěžil 251 tisíc krychlových metrů dřeva. Je to téměř dvojnásobek oproti loňsku. Nárůst způsobilo zpracování polomů z roku 2017. Zpracování dřeva ve větrem zasažených lokalitách tvořilo téměř 80 procent z celkového loňského objemu. Park letos vytěžil přibližně 48 tisíc krychlových metrů kůrovcového dřeva, což je nepatrně méně než v roce 2017, řekl mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák.

Tento článek je více než rok starý.

Vimperk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Les (ilustrační foto)

Kvůli polomům vytěžil letos Národní park Šumava téměř dvojnásobek objemu dřeva oproti loňsku. | Zdroj: Profimedia

Park očekává, že výnos z prodeje dřeva bude v průměru výrazně nižší než v minulých letech. Letošní průměrná cena za krychlovým metr činili 1200 korun. V minulých letech to bylo až o šest set korun více.

OBRAZEM: Podívejte se, jak to vypadá v první zóně Národního parku Šumava

Číst článek

Jeden krychlový metr v průměru představuje jeden strom. „A průměrná cena krychlového metru dřeva za poslední měsíc klesla na tisíc korun. Uvidíme, jaký bude celkový roční výnos,“ uvedl Dvořák.

Průměrná cena se skládá ze všech složek od štěpek, přes palivové dřevo ke dřevu vhodnému na stavitelství a tesařství. Podle odhadů bude cena dále klesat. Situaci na trhu ovlivňuje přebytek dřeva, což způsobily rozsáhlé kůrovcové kalamity.

Loňské polomy

Největší polomy za poslední dobu zasáhly Šumavu v několika vlnách při bouřkách od léta 2017. Pokračovaly na podzim i v zimě. Nejmasivnější byly v oblasti Nové Pece nebo Stožce, kde zůstávaly kvůli zpracování dřeva několik měsíců uzavřené turistické trasy.

„Velkou neznámou roku 2018 byl objem kůrovcového dříví. Od roku 2015, kdy jsme vytěžili 21 tisíc krychlových metrů, postupně stoupalo množství kůrovcem napadených stromů na loňských 50 tisíc krychlových v roce. Odhady pro rok 2018 oscilovaly mezi 50 tisíci až 60 tisíci. Výsledek byl nakonec relativně příznivý,“ uvedl náměstek ředitele Národního parku Šumava Jan Kozel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme