V Singapuru se poprvé narodilo lvíče díky umělému oplodnění, dostalo jméno Simba

V singapurské zoologické zahradě se poprvé narodilo lvíče díky umělému oplození. Zoologická zahrada o tom informovala tento týden, píše agentura AFP. Otcem mláděte se stal lví samec, který přirozenou cestou žádná lvíčata nezplodil a po odebrání semene musel být utracen kvůli vysokému věku a chronickým nemocem, kterými trpěl.

Singapur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První lvíče, které se v Singapuru narodilo díky umělému oplodnění. | Zdroj: Reuters Connect

Mufasa se dožil věku 20 let, ale za svého život nezplodil ani jedno lvíče, protože jeho agresivní chování neumožnilo páření s lvicemi, uvedla zoologická zahrada. V divočině se lvi dožívají 10 až 14 let.

Počítání slonů z vesmíru. Vědci je mapují pomocí snímků ze satelitu vzdáleného 600 kilometrů od Země

Číst článek

Lvíček Simba, který se narodil v říjnu, je podle zaměstnanců zoo zvídavý a těší se dobré kondici. Při pojmenování samce a jeho mláděte se singapurská zahrada inspirovala animovaným filmem z roku 1994 Lví král.

Podle zoologů úspěšná inseminace přispívá k pestrosti genetického fondu lvů žijících v zajetí. Použití umělého oplodnění u lvů je ovšem zatím relativně vzácné a výsledek je nejistý. První úspěch zaznamenala v roce 2018 Jihoafrická republika, kde se díky umělému oplodnění narodila dvě lvíčata.

Počet lvů žijících v divočině se podle ochránců zvířat snížil za posledních dvacet let o zhruba 40 procent. V současnosti se odhaduje, že ve volné přírodě žije 23.000 až 39.000 lvů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme