Líní a neohrabaní? Hroši excelují v plavání a potápění, člověka předčí i v běhu
Sportovně založení příznivci zoologické zahrady v Praze-Troji možná trochu závistivě pozorují některé pohybově nadané živočichy, ale zároveň také míjejí zvířata, od kterých by žádné sportovní výkony rozhodně nečekali. Nečekaně pohybově nadané je třeba druhé největší africké zvíře – hroch.
Návštěvník pražské Zoo může při procházce okolo hrochů nabýt dojmu, že jde o líné stvoření, které může imponovat pouze svojí hmotností, která může dosahovat u samců až čtyř tun.
„S tím bych určitě nesouhlasil. Hroši rádi odpočívají, ale z toho důvodu, že jejich aktivita je soumračná až noční,“ upozorňuje kurátor zahrady v Troji Jan Marek. „Ve volné přírodě tráví většinu času ve vodě, ale jsou velice obratní, dokáží velice dobře plavat a rychle chodit po dně.“
Sudokopytník je také velice dobrým potápěčem, na jedno nadechnutí dokáže strávit pod vodou tři až pět minut.
„Dokonce se uvádí, že ve stavu nouze, když je zraněný nebo cítí nebezpečí, tak dokáže zůstat pod vodou až 25 minut bez nadechnutí,“ vysvětluje Marek. Lidský rekord Francouze Mifsuda je 11 a půl minuty.
Z vody hroši vylézají až po setmění, kvůli pastvě se od vody vzdálí i deset kilometrů. „Ač vypadá velice neohrabaně, dokáže se pohybovat velice rychle, údajně dokáže běžet rychlostí až 30 kilometrů v hodině,“ říká zoolog.
Umí dřív plavat než chodit
Takovou rychlost stěží vyvinou i lidé Pro srovnání nejrychlejší člověk planety Usain Bolt dosahuje na stometrové trati rychlosti 45 kilometrů v hodině, nedokáže ji ale udržet příliš dlouho.
Svými „sportovními“ schopnostmi jsou hroši ve volné přírodě nebezpeční i pro člověka, jde prý o největší zabijáky v Africe. Velmi agresivní jsou především v době, kdy hlídají potomky. Říká se, že malý hroch umí plavat než chodit. Mládě si často ve vodě vyleze na hřbet matky, kde odpočívá, na souš poprvé vylézá až po několika dnech.