Slizký bochník? Kolonie bochnatky americké se objevily na Lipně, lidem ublížit nemohou

V přehradě Lipno se objevily kolonie invazního živočicha bochnatky americké. Na první pohled vypadají jako bochníky rosolu. Ačkoliv mohou kolonie vypadat odpudivě, jde o velmi užitečný organismus. Letos se podle vědců bochnatky víc rozmnožily kvůli horkým letním dnům.

Lipno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bochnatka americká

Bochnatka americká | Zdroj: Shutterstock

Bochnatka se na jihu Čech poprvé objevila ve větších koloniích na Třeboňsku už v roce 2003. Postupně se rozšířila i na další místa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na procházku kolem lipenské přehrady, v jejíž vodách se rozšířila bochnatka americká, šla Jitka Cibulová Vokatá

„Šíření napomáhají kromě lodní dopravy také ptáci. Bochnatky vytvářejí takzvané statoblasty, klidová stádia, která mají háčky. Pomocí těchto háčků ulpívají například na vodním ptactvu, které je potom roznáší. Vytváří velké kolonie obsahující až miliony jedinců. Myslím, že největší kolonie, která byla nalezena, vážila až deset kilogramů,“ přibližuje hydrobiolog Petr Znachor pro českobudějovický rozhlas.

Za větším rozšířením tohoto organismu v letošním roce může podle něj počasí. „Na začátku léta panovaly vysoké teploty a bochnatka obecně preferuje vodu, která má teplotu nad dvacet stupňů. I když dojde k ochlazení vzduchu, voda se neochlazuje tak rychle, takže bochnatka má ideální podmínky pro růst,“ vysvětluje.

„Další zajímavou okolností, která může přispívat k tomu, že letos je bochnatka tak rozšířená na Lipně, je to, že Lipno je udržováno na vysoké hladině. To znamená, že břehové porosty jsou zaplavené a organismus má dostatek možností, kde může růst,“ dodává hydrobiolog.

Jako fotbalový míč

Bochnatka americká je velmi užitečný organismus. Funguje jako vodní filtr, živí se bakteriemi, řasami a sinicemi. Lidem ublížit nemůže.

Sinice v pitné vodě mohou být po chlorizaci toxické, vědci je proto zachycují speciálním činidlem

Číst článek

Chatař Milan Motl, který tráví u Lipna prázdniny s vnukem Robinem, narazil na bochnatku americkou u jedné z malých pláží nedaleko Radslavi u Černé v Pošumaví. „Je teda hodně slizká a hodně velká,“ líčí Robin.

Pro Milana Motla není tento živočich žádnou vzácností. Vídá ho poměrně často i na dalších místech v jezeře. „Viděli jsme ji například u Mravenčí zátoky u Jenišova, která je zarostlá starými pařezy, a bochnatka tam určitě nachází lepší životní prostředí. Tam byla i bochnatka velká jako fotbalový míč,“ říká.

S bochnatkou americkou se setkávají na březích Lipna také vodní záchranáři z Dolní Vltavice. „Před pár dny jsme jeli na kajaku a viděli jsme opravdu velkou bochnatku v Rakouské zátoce. Měla tak kilo až dvě, byl to pořádný kus. Setkáváme se s ní, když jsou vlny, které vyhodí tohoto živočicha na břeh,“ potvrzuje šéf záchranářů Milan Bukáček.

Jitka Cibulová Vokatá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme