Škubou papíry z ruky a počítadlo považují za hračku. Londýnská zoo se snaží sčítat svá zvířata

Londýnská zoo se pustila do obřího úkolu. V těchto dnech sčítá všechny zvířata ve svých výbězích, voliérách i akváriích. A zatímco velká zvířata o pár kusech, jako například lvy, lze sečíst lehce, u desítek zvídavých a podobných tučňáků je to o něco větší problém.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

U některých druhu zvířat v londýnské zoo je sčítání složitější než u jiných | Foto: Tom Jacobs | Zdroj: Reuters

„Je to velmi pozitivní zkušenost pro všechny naše týmy, která je dokáže stmelit a zaměří jejich pozornost na nadcházející sezónu.“ S takovýmhle nadšením se do inventury vrhli zaměstnanci londýnské zoo v čele se zoologickým náměstkem Markem Habbenem. 

Například sčítání velkých savců, třeba lvů nebo goril, je hotové hned a tabule se jmény všech zvířat ve výběhu je brzy odškrtaná. Také sčítání želv není žádná velká věda.

Jakmile se ale zvířata začnou hemžit, začíná to být teprve legrace. Správci jednotlivých sekcí tak musejí přijít s různými metodami, jak zvířata sčítat. Třeba u surikat nebo tučňáků to dost komplikuje fakt, že se o svoje zřízence intenzívně zajímají, snaží se jim vyškubnout papíry z ruky a počítadlo považují za zajímavou hračku.

Těžko se počítá i hmyz - zvlášť pokud to jsou nějaké pakobylky nebo jiné druhy, které si zakládají na tom, že vypadají jako větev nebo list. Navíc bezobratlí tvoří skoro třetinu druhů a víc než dvě třetiny všech jedinců v londýnské zoo, takže právě v těchhle pavilonech mají zaměstnanci zoo nejvíc práce. Velké hmyzí kolonie ale smějí počítat jako jednoho jedince.

Inventuru musí londýnská zoo ze zákona dělat každý rok, aby si udržela licenci. Ale to není jediný důvod. „Umožňuje nám to zároveň projít si všechny nové přírůstky z loňského roku a podívat se, jestli naše záznamy sedí. Všechno samozřejmě sdílíme s ostatními zahradami, takže se mohou podívat, jaká zvířata u nás v ZOO máme a která se nám daří množit,“ říká zoologický náměstek londýnské zahrady Mark Habben.

Každý rok trvá sčítání asi týden. Na jeho konci by se v evidenci mělo objevit něco přes 19 000 zvířat zastupujících asi 700 živočišných druhů. Pro srovnání - pražská zoo chová přes 5000 zvířat.

V zoo Praha žije 684 různých druhů ptáků, savců, plazů, ryb a paryb, obojživelníků, ale i zástupců z řad bezobratlých, hmyz nezapočítáváme," doplňuje pro iROZHLAS.cz zástupce vedoucího tiskového oddělení Lubor Mach. 

Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme