Japonci opět loví delfíny. Na mělčině některé zabíjejí noži pro maso, jiné chytají pro akvária

U jihojaponské vesnice Taidži začal každoroční kontroverzní lov delfínů. Rybáři kytovce nahánějí do mělké vody, kde některé noži zabíjejí pro maso a jiné chytají, aby je následně mohli prodat do akvárií. Informoval o tom v pondělí zpravodajský web BBC. Lov delfínů má v Japonsku dlouhou tradici a rybáři se brání tvrzením, že vybíjení delfíni nepatří k ohroženým druhům. Jíst delfíní maso je prý stejné jako jíst hovězí či drůbeží maso.

Taidži Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: webidrole | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Letošní lov delfínů začal podle serveru BBC v neděli. Podle japonských médií se ale rybáři první den vrátili bez úlovku. Ochránci přírody označují lov na delfíny za krutou praktiku a uvádí, že zvířata mohou umírat na udušení i 30 minut.

Japonsko po 32 letech obnovilo komerční lov velryb, podle kritiků ohrozí lokální druhy kytovců

Číst článek

Místní rybáři ale trvají na tom, že jejich komunita na lovu delfínů závisí. Lovecká sezona potrvá šest měsíců.

Lov delfínů v Taidži se dostal do širšího povědomí před deseti lety v důsledku oscarového dokumentárního filmu The Cove (Zátoka). V Japonsku jeho tehdejší uvedení provázely protesty nacionalistických skupin, které ho považují za protijaponský film, útočící na tamní tradice.

Japonsko se také stalo terčem kritiky poté, co letos po 31 letech obnovilo komerční lov velryb. Stalo se tak krátce po vystoupení z Mezinárodní velrybářské komise. Komerční lov velryb letos začal 1. července.

Japonsko nicméně lov velryb nikdy zcela neukončilo; každoročně jich tak pod záminkou „výzkumu“ zahynou stovky, píše BBC.

Rybáří loví v roce 2014 u jihojaponské vesnice Taidži delfíny | Foto: Adrian Mylne | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme