Nejvyšší civilní vyznamenání pro zvířata získala poprvé krysa. Vyhledala 39 min a 28 kusů munice

Zatím ji dostávali výhradně psi. Nyní poprvé Zlatou medaili britské veterinární charity PDSA dostala krysa. Konkrétně jde o krysu obrovskou jménem Magawa, která v Kambodži vyhledává a označuje miny i nevybuchlou munici. Za svou kariéru už takto odhalila 39 pozemních min a 28 kusů nevybuchlé munice, informuje server BBC.

Phnom Penh (Kambodža) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zlatou medaili britské veterinární charity PDSA dostala poprvé krysa. Konkrétně jde o krysu obrovskou jménem Magawa, která v Kambodži vyhledává a označuje miny i nevybuchlou munici

Zlatou medaili britské veterinární charity PDSA dostala poprvé krysa. Konkrétně jde o krysu obrovskou jménem Magawa, která v Kambodži vyhledává a označuje miny i nevybuchlou munici | Foto: PDSA UK | Zdroj: Reuters

Přestože Magawa patří k druhu, který je mezi krysami největší – sama měří asi 70 centimetrů a váží 1,2 kilogramu – je ideální na vyhledávání pozemních min. Je totiž natolik lehká, že minu neaktivuje, a zároveň má výborný čich.

Poznají glykemický záchvat, odlákají od páníčka medvěda. Seznamte se s výherci Statečného psího srdce

Číst článek

Magawa se narodila v Tanzanii, kde ji vycvičila belgická charita Apopo sídlící právě ve východoafrické zemi. Ta se od 90. let zabývá výcvikem krys k detekci min a tuberkulózy.

Výcvik krys obrovských trvá rok a učí se při něm vyhledávat chemickou sloučeninu, kterou obsahují výbušniny. Neoznačují tak obyčejný kovový šrot. Nalezení miny pak naznačují škrábáním v místech, kde se nachází.

Podle BBC takto dokáže Magawa prohledat prostor o velikosti tenisového kurtu za 20 minut. Pro srovnání, člověku s detektorem by to trvalo jeden až čtyři dny.

Čtyřnohá hrdinka: Róza odtáhla paničku na koloběžce před útočícími psy

Číst článek

Magawa pracuje jen půlhodiny denně a brzy půjde do důchodu, protože jí je už sedm let. „Je to pro nás opravdová pocta,“ řekl o zlaté medaili pro Magawu šéf organizace Apopo Christophe Cox.

V Kambodži od konce 70. let zemřelo kvůli nášlapným minám na 64 000 lidí a došlo k 25 000 amputací.

Zlatá medaile PDSA „Za zvířecí odvahu a oddanost službě“ je civilní obdobou známější PDSA Dickin Medal, která je určená pro zvířata sloužící ve vojenském konfliktu. Zlatá medaile se tak dá přirovnat k britskému vyznamenání Jiřího kříž (Dickin Medal by se pak dala přirovnat k Viktoriinu kříži). V obou případech jde o nejvyšší vyznamenání, která mohou zvířata získat.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme