Makak si vzal fotoaparát a vyfotil se. Je autorem fotografie? Spor o opičí selfie je u konce

Fotograf David Slater po letech vyhrál spor o opičí selfie. Ten se konal mezi ním a organizací PETA hájící práva zvířat. Fotku totiž vyfotila sama opice a podle organizace by tak měla být považována za autora fotky.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opičí selfie makaka Naruta | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Na začátku byl jeden vykutálený makak pojmenovaný Maruto z indonéské džungle, který v roce 2011 ukradl fotoaparát Britovi Davidu Slaterovi. Když si tak s věcičkou hrál, podařilo se mu vyfotit selfie. Majitel fotoaparátu se k němu pak dostal zpátky a snímek obletěl svět.

Organizace PETA, která hájí práva zvířat, se pak obrátila na soud s tím, že autorská práva k pořízené fotografii by měla být přiznaná právě makakovi. Americký soud už loni v lednu rozhodl, že zvířata nemají autorská práva, ale ochránci zvířat se nechtěli vzdát.

Fotograf se nakonec s PETA dohodl, že čtvrtinu výdělku z opičí selfie věnuje na ochranu přirozeného prostředí, ve kterém makak žije. Slater dodal, že sám patří mezi ochránce zvířat a fotka samotná pomohla makakům v Indonésii.  

David Slater tvrdí, že se o ochranu zvířat dlouho zajímá, a je rád, že jeho snímek už tak zvýšil zájem o to, v jakých podmínkách zvířata v Indonésii žijí.

„Průlomový případ organizace PETA vyvolal rozsáhlou mezinárodní diskusi o nutnosti rozšířit základní práva na zvířata pro vlastní potřebu, a nikoliv ve vztahu k tomu, jak mohou být využíváni lidmi,“ řekl advokát organizace Jeff Kerr.

Případ byl označen jako „Naruto v Davis Slater.“ O identitu makaka PETA a Slater taky vedli spory, jelikož Peta tvrdí, že se jedná o opičí samici pojmenovanou Naruto, zatímco podle Slatera se jednalo o samce.

jra, kla Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme