Makak si vzal fotoaparát a vyfotil se. Je autorem fotografie? Spor o opičí selfie je u konce

Fotograf David Slater po letech vyhrál spor o opičí selfie. Ten se konal mezi ním a organizací PETA hájící práva zvířat. Fotku totiž vyfotila sama opice a podle organizace by tak měla být považována za autora fotky.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opičí selfie makaka Naruta | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Na začátku byl jeden vykutálený makak pojmenovaný Maruto z indonéské džungle, který v roce 2011 ukradl fotoaparát Britovi Davidu Slaterovi. Když si tak s věcičkou hrál, podařilo se mu vyfotit selfie. Majitel fotoaparátu se k němu pak dostal zpátky a snímek obletěl svět.

Organizace PETA, která hájí práva zvířat, se pak obrátila na soud s tím, že autorská práva k pořízené fotografii by měla být přiznaná právě makakovi. Americký soud už loni v lednu rozhodl, že zvířata nemají autorská práva, ale ochránci zvířat se nechtěli vzdát.

Fotograf se nakonec s PETA dohodl, že čtvrtinu výdělku z opičí selfie věnuje na ochranu přirozeného prostředí, ve kterém makak žije. Slater dodal, že sám patří mezi ochránce zvířat a fotka samotná pomohla makakům v Indonésii.  

David Slater tvrdí, že se o ochranu zvířat dlouho zajímá, a je rád, že jeho snímek už tak zvýšil zájem o to, v jakých podmínkách zvířata v Indonésii žijí.

„Průlomový případ organizace PETA vyvolal rozsáhlou mezinárodní diskusi o nutnosti rozšířit základní práva na zvířata pro vlastní potřebu, a nikoliv ve vztahu k tomu, jak mohou být využíváni lidmi,“ řekl advokát organizace Jeff Kerr.

Případ byl označen jako „Naruto v Davis Slater.“ O identitu makaka PETA a Slater taky vedli spory, jelikož Peta tvrdí, že se jedná o opičí samici pojmenovanou Naruto, zatímco podle Slatera se jednalo o samce.

jra, kla Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme