Máma vlk, táta labrador. Německo řeší, co dělat s hybridními štěňaty, mezi návrhy je i utracení

Rozhodnutí utratit šest štěňat vlka kříženého s labradorem se dostalo k poradnímu orgánu zabývajícího se výskytem vlků na území Německa a vyvolalo vlnu kritiky ze strany milovníků zvířat i aktivistů. Podle odborníků ale hybridní mláďata ohrožují genetickou budoucnost vzkvétající populace vlků, píše Deutsche Welle.

Erfurt Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mládě vlka. Ilustrační foto. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Německý orgán (DBBW) už dříve v tomto měsíci oznámil, že by vrh hybridních mláďat měl být zastřelen. Podle DBBW šest štěňat, jejichž otcem je labrador, představuje nebezpečí pro genetický fond širší populace vlků.

Vydal proto doporučení pro ministerstvo životního prostředí, ve kterém navrhuje, aby byla štěňata v Durynsku zabita, ještě než budou pohlavně dospělá. Ministerstvo podle Deutsche Welle stále zvažuje, co se štěňaty bude. Uvedlo ale, že by pětiměsíční hybridi mohli být ušetřeni.

Vlky na útěku viděli na Klatovsku. Jednoho srazil vlak, dalšího zastřelili

Číst článek

Petice i výhružky

Doporučení DBBW rozpoutalo velkou vlnu kritiky ze strany německých milovníků zvířat. Na internetu vznikla petice, kterou během týdne podepsalo 16 tisíc lidí a ve které vyzývali ke sterilizaci štěňat či chovu v zajetí, nikoliv jejich usmrcení. Lovci, kteří ani nedostali pokyn k zastřelení štěňat, už nyní podle DW dostávají výhružné vzkazy.

Proti usmrcení vrhu je také organizace bojující za práva zvířat PETA, která tvrdí, že by takové kroky byly v rozporu s právními předpisy o dobrých životních podmínkách pro zvířata.

'Nechceme zoo s hybridy'

Zastánci tohoto postupu jsou naopak konzervativní skupiny, jako například Unie pro ochranu přírody a biodiverzity (NABU). „Nechceme zoo s hybridy pod širým nebem,“ uvedl pro DPA mluvčí organizace Silvester Tamas.

NABU argumentuje tím, že držení takových zvířat v zajetí může být velmi problematické. V obdobném případě v Sasku hybridní štěňata snášela zajetí tak špatně, že nakonec musela být utracena stejně.

„Omráčení zvířat a jejich přemístění do uzavřeného prostoru není alternativou vhodnou pro zvířata,“ uvedlo ministerstvo životního prostředí v prohlášení. Štěňata vlka křížená s labradorem byla zachycena fotopastí v Durynsku. Jak odborníci ví, kdo je jejich otcem, ale nikde zmíněno není.

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme