V Krkonoších roztálo sněhové pole Mapa republiky. Zmizelo o téměř dva měsíce později než loni

V Krkonoších v pondělí odtálo sněhové pole Mapa republiky nad Modrým dolem na úbočí Studniční hory. Informoval o tom Josef Harčarik ze Správy Krkonošského národního parku. Stalo se tak téměř o dva měsíce později než loni. Mapa republiky bývá místem, kde na české straně Krkonoš zůstává sníh nejdéle.

Pec pod Sněžkou Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Správce Krkonošského národního parku Jakub Ležík začátkem června měřil vrstvu sněhu na Mapě republiky, která leží na jižním svahu Studniční hory v Krkonoších | Foto: Martin Veselý/MAFRA | Zdroj: Profimedia

„Dopoledne (v pondělí) jsem si ověřil, že Mapa republiky již odtála, v neděli tam byl ještě malý zbytek,“ uvedl Josef Harčarik.

Krkonošské sněhové pole roztaje do konce června, odhadují správci národního parku

Číst článek

Letošní maximální výška sněhu byla naměřena 20. března, 14,5 metru, což je třetí nejvyšší naměřená hodnota za posledních 20 let. Loni tam byla maximální mocnost sněhu 7,5 metru a sněhové pole roztálo 28. května, přibližně o měsíc dřív než v roce 2017.

Rekordní hodnoty sněhu tam byly naměřeny v zimní sezoně 1999/2000, maximální mocnost sněhu byla 15,7 metru.

Tehdy sníh zmizel až v první dekádě srpna. Naopak nejméně sněhu bylo na mapě naměřeno v sezoně 2013/2014, a to 5,4 metru. Roztál 10. června.

Sněhová mapa republiky v květnu 2007 | Foto: Ondřej Littera/MAFRA | Zdroj: Profimedia

Maximální hodnoty sněhu na mapě pracovníci Správy Krkonošského národního parku získávají v místě, kde vznikla přirozenou cestou proláklina. V ní se při převládajícím severozápadním proudění ukládá velké množství sněhu.

Sníh, který letí přes hranu horského hřebene, se kumuluje právě tam. Přestože je na jižním svahu, který odtává nejdříve, sníh tady zůstává prakticky nejdéle v Krkonoších.

Šlo se mi celkem dobře, řekl Domorád po překonání rekordu. Na Sněžku vynesl náklad 170 kilogramů

Číst článek

Sněhové pole Mapa republiky na úbočí Studniční hory bývá v nadmořské výšce 1420 až 1455 metrů v nejpřísněji chráněné první zóně národního parku, proto se k němu turisté nedostanou.

Za příznivého počasí je ale viditelné zdaleka. Když se vyrýsuje do své ideální podoby prvorepublikového Československa, má na délku až 350 metrů. Postupně odtává, jako poslední zůstává sníh, který znázorňuje střední Čechy.

Před čtyřmi lety 10. února se v místě zvaném Mapa republiky utrhla jedna z nejdelších lavin v novodobé historii Krkonoš a smetla vše, co jí stálo v cestě. Obnovila tradiční lavinovou dráhu, která byla v té době zarostlá lesem.

Sněhové pole získalo název před desítkami let, když si turisté při odtávání sněhu všimli, že nabírá podobu prvorepublikového Československa s Podkarpatskou Rusí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme