Medvěd, který se pohyboval u Zlína, je už zpátky na Slovensku. Potvrdily to záznamy z fotopastí

Medvěd, který se o víkendu objevil ve Zlínském kraji, už je zpátky na Slovensku. Radiožurnálu to potvrdila mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny Karolína Šůlová, a to na základě záznamů z fotopastí. Na zvíře o víkendu upozornilo několik svědků z okolí Zlína a zachytily ho právě i fotopasti.

Zlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Medvěd hnedý (ilustrační foto)

Mohlo jít podle velikosti stopy o jedince o hmotnosti až 200 kilogramů (ilustrační foto) | Foto: bodsa/CC0 Creative Commons | Zdroj: Pixabay

„Je běžné, že se mladí medvědi touto roční dobou krajinou pohybují, pozorování se každý rok opakují. Ovšem medvědi pak vesměs zamíří zpátky na Slovensko, kde mají větší klid,“ popisuje mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny Karolína Šůlová pro Český rozhlas.

Výskyt medvěda u Zlína potvrdily stopy. Může mít až 200 kilo, obezřetnost je namístě, varují strážníci

Číst článek

Před medvědem varovala zlínská radnice v sobotu, když se objevil v lesích mezi zlínskou místní částí Kudlov, osadou Pindula a obcí Želechovice nad Dřevnicí. Starosta Ivo Thurner po oznámení od zlínské policie také rozeslal obyvatelům varovné e-maily.

O den později potvrdily výskyt medvěda nalezené stopy. Podle zástupce ředitele Městské policie Zlín Pavla Janíka mohlo jít podle velikosti stopy o jedince o hmotnosti až 200 kilogramů, opatrnost byla proto podle něj namístě.

Strážníci také uvedli, že při pohybu v lesích by lidé měli dbát zvýšené opatrnosti a vyhýbat se hustě zarostlým a nepřehledným místům a při procházce se psem by ho měli mít zajištěného na vodítku.

Střety s medvědy nejsou v Česku časté, ale třeba na Slovensku nejsou neobvyklé. Ve vedlejší zemi se staly i politickým tématem. Velkou pozornost politiků i veřejnosti vyvolal například případ z letošního března, kdy medvěd zranil několik lidí ve městě Liptovský Mikuláš na severu země.

Leona Nevařilová, edr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme