‚Tohle je vražda.‘ Ochránci zvířat objevili na pokácené plantáži v Austrálii desítky mrtvých koalů

Australští ochránci zvířat našli v nedávno pokácené části plantáže ve státě Victoria na jihovýchodě země desítky raněných a mrtvých koalů. Informaci přinesl australský zpravodajský server news.com.au. Zpráva vyvolala v Austrálii pobouření, protože populace koalů byla silně zasažena letošními zvlášť ničivými požáry. Incident řeší australská vláda.

Canberra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obvyklý požár koalové přežívají v korunách eukalyptových stromů, které jsou na oheň velmi dobře přizpůsobeny. Situace eukalyptových lesů bude známa až po ukončení současných neobvykle rozsáhlých požárů. | Zdroj: Reuters

Organizace na ochranu zvířat Animals Australia nalezla v pátek u města Portland pokácenou plantáž stromů blahovičníků, jejichž listy jsou pro koaly jedinou potravou. Na zemi a pod pokácenými kmeny se nacházely desítky mrtvých či vážně raněných koalů i jejich mláďat.

Podle ministerstva životního prostředí státu Viktorie zemřelo již nejméně 40 koalů a další desítky raněných zvířat pracovníci převezli do záchranných stanic. Počet mrtvých a raněných živočichů zřejmě poroste: „Je tu asi deset kilometrů dlouhý pás ležících kmenů, který ještě musíme prohledat,“ prohlásila v pondělí činitelka ministerstva.

Koaly v plamenech. ‚Domy vzal ďas, ty se postaví, nejhorší je dopad požárů na zvířata,‘ říká Ika Detrichová

Číst článek

Podle australských zákonů musí těžařské společnosti zaměstnávat pracovníky, kteří se před kácením stromů ujistí, že na nich nejsou koaly či jiná zvířata. Po kácení pak musí těmto populárním vačnatcům zajistit vhodné životní podmínky na jiném místě.

Šéf australské lesnické asociace uvedl, že když organizace na místních stromech koaly loni nalezla, předala dotčené pozemky soukromému vlastníkovi. Prohlásil také, že za masakrem nestojí nikdo, kdo je členem asociace. „Tohle nemá nic společného s lesnictvím. Je to strašná věc, co se stalo. Jsme zděšení,“ dodal s tím, že asociace zahájila vlastní vyšetřování incidentu.

Méně než 100 tisíc

Záběry a fotografie mrtvých koalů se začaly rychle šířit na australských sociálních sítí a u mnohých uživatelů vzbudily rozhořčení. „Tohle je vražda,“ napsal jeden z uživatelů. „Austrálie by se za toto měla stydět,“ pronesla v emotivním videu na facebooku jedna z ochránkyň, jež na místo dorazila jako první.

Australská divoce žijící zvířata byla letos výrazně zasažena rozsáhlými požáry, které kontinent sužují již několik měsíců. Podle agentury Reuters při nich zemřela až miliarda živočichů. Zvlášť utrpěla právě populace koalů, kteří nejsou schopni před plameny utéct. Podle odhadů australských ochranářů žije v Austrálii již méně než 100 tisíc těchto zvířat, jejich počet však může být ve skutečnosti i dvakrát nižší.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme