Arboristé z Mendelovy univerzity v Brně testují nový postřik proti jmelí. Dokáže ho ‚vyhladovět‘

Vědci z Ústavu ochrany lesů a myslivosti Mendelovy univerzity vytvořili postřik, kterým dokážou jmelí takzvaně vyhladovět. Arborista Jiří Rozsypálek vysvětluje, že postřik jmelí zahubí a přitom nijak nepoškodí strom, na kterém parazituje.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jmelí (ilustrační foto) | Zdroj: casopis.ochranaprirody.cz

Ve Zlínském kraji je podle lesníku a arboristů na některých místech až kalamitní počet jmelí. To oslabuje stromy, které kvůli nedostatku vody usychají. Brněnští vědci z Mendelovy univerzity ve městech i lesích proto testují speciální postřik. Dokáže jmelí zahubit a nijak nepoškodit strom, na kterém parazituje, vysvětluje arborista Jiří Rozsypálek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Arborista Jiří Rozsypálek o likvidaci jmelí postřikem

„Jmelí je vždy zelené. Listy mu zůstávají. Takže nás napadlo, že se pokusíme v zimním období postříkat jmelí stimulátorem růstu, tedy látkou, která zajistí otevření průduchů, rozjetí fotosyntézy, a díky tomu jmelí uschne,“ vysvětlil Rozsypálek.

Vědci z Mendelovy univerzity našli účinný způsob, jak bojovat se jmelím. Postřik se osvědčil ve Zlíně

Číst článek

Hostitelskému stromu přitom postřik neublíží. Nová metoda ošetření už pomohla stromům i ve zlínských městských parcích. Tradičně se jmelí bílé odstraňovalo mechanicky, tedy ořezáním. Tato metoda má ale i nevýhody, vysvětluje Jiří Rozsypálek z Ústavu ochrany lesů a myslivosti Mendelovy univerzity.

„Jmelí má takzvaná haustoria, to je něco jako kořeny, které vrůstají dovnitř větví napadeného stromu. Takže abyste jmelí efektivně odstranili, tak ho musíte odstranit i s velkou částí napadené dřeviny. Zpravidla se uvádí minimálně půl metru na ten keřík,“ uvedl Rozsypálek.

Petr Tichý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme