Ministerstvo chce povolit lov srnců a daňků po celý rok. Ožírají sazenice listnatých stromů

Ministerstvo zemědělství chce, aby myslivci mohli celoročně lovit daňky a srnce, kteří ožírají sazenice zejména listnatých stromů vysazovaných po kůrovcové kalamitě. Hodlá proto v následujících týdnech novelizovat vyhlášku. Při středečním výjezdu vlády na Vysočinu to uvedl náměstek ministra zemědělství pro řízení lesního hospodářství Patrik Mlynář. Vysoké zvěře je podle něj v některých regionech příliš mnoho.

Ledeč nad Sázavou Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daněk evropský (ilustrační foto) | Foto: hashan | Zdroj: Pixabay

Srny se podle současné legislativy mohou lovit od září do konce prosince, srnci od poloviny května do konce září, daňci a daněly od poloviny srpna do konce roku.

V Česku vzniknou kvůli boji s kůrovcem dvě zóny, kalamita zasahuje do sedmi krajů

Číst článek

Novelizace vyhlášky by měla jejich odlov zintenzivnit a pomoci tak k ochraně sazenic stromů, které zvěř ožírá.

„Je to jedno z opatření, kdy chceme uvolnit ruce myslivcům, tím pádem by byl menší tlak na sazenice a na obnovované lesy,“ uvedl ministra zemědělství pro řízení lesního hospodářství Patrik Mlynář.

Obdobně stát povolil na konci roku 2015 celoroční odlov divokých prasat. V mysliveckém roce 2017/2018 odlovili myslivci v Česku 103 492 srnců a dosud nejvíce daňků – 23 142 kusů.

Boj s kůrovcem

Ministři zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD), životního prostředí Richard Brabec (ANO), dopravy Vladimír Kremlík a financí Alena Schillerová (oba za ANO) se ve čtvrtek byli s premiérem Andrejem Babišem (ANO) podívat na opatření, kterými lesníci bojují s kůrovcovou kalamitou. Spolu s ministry mimo jiné viděl, jak se stromy napadané kůrovcem kácejí nebo ošetřují.

„Skutečně vidíme, jak naše vláda bojuje proti kůrovci. Myslím, že jsme se dnes dozvěděli o konkrétních opatřeních, dokonce jsme toho kůrovce i viděli, měli jsme ho v ruce. Bohužel v minulosti jsme to trochu zanedbali, ale mám pocit, že teď děláme maximum pro to, abychom kůrovce perspektivně porazili, a to různými způsoby,“ uvedl premiér.

Premiér Andrej Babiš s dalšími členy vlády na exkurzi kvůli kůrovci v jednom z nejvíce postižených regionů, v lesích v okolí vodní nádrže Švihov. | Zdroj: Úřad vlády ČR

Ministryně financí Schillerová však neslíbila peníze na spuštění nového dotačního programu pro nestátní vlastníky lesů, aby měli další zdroje na obnovu lesů po kůrovci.

Ministerstvo zemědělství jedná o uvolnění tří miliard korun na tento program. Cena dříví, z jehož prodeje lesníci čerpají peníze na obnovu lesů, se v poslední době propadla.

Česko se s kůrovcovou kalamitou potýká několik let. Současná situace je podle odborníků ale nejhorší v historii českého lesnictví.

V letošním prvním čtvrtletí státní podnik Lesy ČR, který vlastní zhruba polovinu lesů v zemi, vytěžil 1,4 milionu metrů krychlových kůrovcového dříví, meziročně zhruba třikrát více. Uvádí to pracovní verze materiálu ministerstva zemědělství pro jednání tripartity, kterou má ČTK k dispozici.

Ministerstvo financí podle ní definitivně zamítlo z rozpočtových důvodů snížení daně z přidané hodnoty na palivové dříví o pět procentních bodů na deset procent. Podle zprávy napadených stromů letos přibude více než loni. Alarmující situace je právě na Vysočině, kde je 70procentní zastoupení smrku, které zejména kůrovec napadá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme