V Anglii našli náhodou největší zkamenělinu obří prehistorické mnohonožky. Měřila až tři metry

Tři vědci v Anglii našli během výletu v hrabství Northumberland obří fosilii prehistorické mnohonožky. Objev se jim podařil náhodou ve chvíli, kdy se rozhodli prozkoumat blok horniny, který se odlomil od pobřežního útesu. Zkamenělina části těla členovce Arthropleura měří 75 centimetrů, podle paleontologů celé zvíře před více než 300 miliony let mělo na délku zhruba 1,9 až 2,7 metru. Napsal o tom deník The Times.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zkamenělina části těla členovce Arthropleura měří 75 centimetrů, podle paleontologů celé zvíře před více než 300 miliony let mělo na délku zhruba 1,9 až 2,7 metru

Zkamenělina části těla členovce Arthropleura měří 75 centimetrů, podle paleontologů celé zvíře před více než 300 miliony let mělo na délku zhruba 1,9 až 2,7 metru | Zdroj: Profimedia

Ačkoli objev fosilie pochází z roku 2018, teprve nyní jej odborníci popsali v článku pro časopis Journal of the Geological Society.

‚Big John‘ jde do dražby. Fosilie největšího nalezeného triceratopse by mohla stát až 1,5 milionu eur

Číst článek

Arthropleura byl rod největších členovců, kteří kdy žili na Zemi. Dodnes se o nich ví jen velmi málo. Podle všeho se živili ořechy, semeny nebo jinou rostlinnou stravou, možná však lovili i první čtyřnožce, kteří jako potomci ryb před zhruba 390 miliony let obydlili souš.

„Ten nález byl opravdu šťastná náhoda. Pobřeží Northumberlandu je známé díky hradům a scenériím, fosilie tam nikdo nehledá. Ten balvan ale spadl tak, že se rozlomil a zkamenělinu nádherně odhalil,“ popsal objev pro The Times geolog Neil Davies z Cambridgeské univerzity. „Ta zkamenělina je tak obrovská, že jsme ji nahoru na útes vynášeli ve čtyřech,“ dodal.

Šestiletý Sid z Británie našel při hledání červů na zahradě zkameněliny staré až 500 milionů let

Číst článek

Obří členovci žili v prvohorách v geologickém období karbon, tedy zhruba před 326 miliony lety. Bylo to více než 100 milionů let předtím, než se na Zemi objevili první dinosauři.

Anglie byla v době, kdy tito tvorové žili, ještě součástí prakontinentu Pangea a ležela blízko rovníku. Savci ani plazi tehdy ještě neexistovali, a tito členovci nejspíš byli ve své době největšími tvory na planetě.

Z nejnovějšího nálezu pozůstatků jedince Arthropleura vyplývá, že jeho vnější kostra (exoskelet) byla široká asi 55 centimetrů a skládala se ze zhruba 30 segmentů, z nichž každý měl dvě nebo čtyři nohy. Celkem zvíře vážilo asi 50 kilogramů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme