Moderní, útulný, ekologický. Na Zlínsku vyrostl dům ze slámy, jeho autor jich postavil dalších sedm desítek

Viktor Karlík patří k velkým propagátorům a stavitelům slaměných domů v Česku. Nejprve si jeden vybudoval sám v Hostišové, staví ale dál, a pracuje i na inovaci technologií.

Zlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům ze slámy. Mnozí si možná vzpomenout na pohádku o třech prasátkách a v realitě jim to zní jako šílenost a cosi nepředstavitelného. Pro jiné je to ale moderní, útulný a ekologický styl bydlení. Jeden z průkopníků této zajímavé alternativy v Česku se jmenuje Viktor Karlík a pochází z Hostišové u Zlína, kde si sám takový příbytek postavil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž s Viktorem Karlíkem o stavbách slaměných domů

„Prvotně jsem se k tomuto tématu dostal na konferenci zdravé domy v Brně. Tam mě filozofie slaměných domů uhranula. Líbila se mi představa, že dům v podstatě vyroste na poli, že můžu použít hlínu z mého pozemku,” zmiňuje Karlík, jehož dům byl v tuzemsku teprve třetí svého druhu.

Nezůstal ale pouze u sebe, podílel se na vybudování zhruba sedmdesáti nových slaměných domů. Vyzdvihuje na nich ekologický rozměr, ale i příjemné klima, neboť sláma má skvělé tepelně-izolační vlastnosti. Aktuálně stále zdokonaluje technologie stavby těchto bydlišť, k nimž patří třeba speciální dřevoslaměné panely.

Poslechněte si příběh Viktora Karlíka, propagátora a stavitele slaměných domů také v reportáži.

Roman Verner, David Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme