Další objev jeskyňářů v Moravském krasu. V rýze pro vodovod našli malou jeskyni s krápníky

Jeskyňáři našli v Moravském krasu poblíže blanenských Lažánek další menší jeskyni. Vchod do ní objevili v rýze pro nový vodovod. V prostoře je drobná krápníková výzdoba. Je možné, že povede ještě do jiných prostor. Potvrdil to zástupce vedoucího správy chráněné krajinné oblasti Antonín Tůma. Jeskyňáři v Moravském krasu našli před časem rozlehlý dóm plný krápníků.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novou velkou prostoru objevili jeskyňáři po zdolání sifonu

Jeskyňáři v Moravském krasu našli před časem rozlehlý dóm plný krápníků | Zdroj: Organizace Myotis České speleologické společnosti

V místě dělníci budují nový vodovod, vchod do jeskyně našel v budované rýze člen České speleologické společnosti ZO 6-14 Suchý žleb a oblastní geolog České geologické služby Vít Baldík. Jeskyně je mělce pod povrchem, oproti blízké vozovce v hloubce asi dva metry. Na délku měří 9,7 metru, šířka je okolo 40 centimetrů, výška okolo 60 centimetrů. Prostor se několikrát lomí, na konci se zužuje asi na 20 centimetrů, a průzkum tak zatím není možný.

Jeskyňářům se v Moravském krasu povedl vzácný objev. Pod Vilémovicemi narazili na rozlehlý dóm

Číst článek

„Chodba míří pod Harbešskou plošinu a i na konci je čerstvý vzduch. Není tak vyloučeno, že může vést do dalších starších prostor,“ uvedl Tůma.

Objev jeskyně, byť relativně malé, má podle Tůmy svůj význam. V takzvaném Lažáneckém žlebu jeskyňáři doposud evidují pouze tři jeskyně, a to Veverku u Jedovnic, Svážnou studnu a Lažáneckou jeskyni. Nově objevená jeskyně, která ještě nemá jméno, je tak ve žlebu teprve čtvrtou objevenou.

Podle Tůmy může být vodítkem k neznámým a předpokládaným jeskyním pod Harbešskou plošinou. Jejich existenci naznačují na plošině závrty, z nichž některé už byly zkoumány a jeskyňáři v nich našli vertikální jeskyně čili propasti. Nejhlubší a největší na plošině je jeskyně Společňák, jejíž horizontální část zvaná Hala je v hloubce 110 metrů. Poslední objev velkého dómu o ploše 30krát 30 metrů v jeskyni Ševčíkův závrt na Harbešské plošině u Vilémovic jeskyňáři zveřejnili teprve před několika dny. Dóm také ještě nemá jméno. Zajímavostí je, že je bohatý na krápníkovou výzdobu.

Pokračovat, nebo zasypat?

Jeskyňáři se nyní musí rozhodnout, zda v průzkumu nově objevené jeskyně budou pokračovat. Výkop nového vodovodu dělníci musejí zasypat, což by znamenalo, že zasypaný bude i vchod. Jeskyňáři by se případně mohli se stavební firmou dohodnout, že vchod zasypán nebude. Nebo by podle Tůmy připadalo v úvahu vyhloubit nový vchod na konci jeskyně.

V krasu je přes 1100 jeskyní. Nejznámější jsou Punkevní jeskyně, kde se lidé plaví v člunech po říčce Punkvě a které jsou spojené s propastí Macocha. Největší je ale systém Amatérské jeskyně o délce přes 40 kilometrů. Objevy větších jeskyní jsou už výjimečné, kras je značně probádaný.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme