Čínští dobrovolníci uklízejí po turistech svahy Mount Everestu, od dubna odstranili přes 8 tun odpadu

Tým třiceti dobrovolníků na svazích nejvyšší hory světa uklízí po stále rostoucím počtu turistů. Čína jen od dubna odstranila z Mount Everestu na osm a půl tuny odpadu. Podle státního deníku Global Times za necelé dva měsíce dobrovolníci sesbírali dohromady více než pět tun komunálního odpadu, skoro dvě a půl tuny lidských exkrementů a tunu horolezeckého a dalšího sportovního náčiní.

Mount Everest Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na Mount Everest (základní tábor je vidět v pozadí)

Pohled na Mount Everest | Zdroj: Reuters

Na vrchol nejvyšší hory světa podle deníku loni vystoupalo víc než 600 lidí, do základního tábora pak došly tisíce turistů. Kvůli změnám klimatu odpadky v posledních letech s tajícím sněhem klesají do nižších poloh, což zatěžuje životní prostředí v podhůří Mount Everestu.

Sbírání odpadu ve vysokohorském prostředí je podle Global times srovnatelně náročné jako výstup na horu. Čínské úřady proto od každého horolezce požadují, aby odpad sbíral.

Kdo dolů snese méně než osm kilogramů, musí za každý chybějící kilogram zaplatit pokutu 100 dolarů, tj. v přepočtu přes dva tisíc korun.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme