Mykologové objevili nový druh muchomůrky. Dostala název po Čechovi z Moravského zemského muzea

Mykologové popsali nový druh muchomůrky, roste v Česku i ve Francii. Dostala název Amanita vladimirii po Vladimíru Antonínovi, mykologovi z Moravského zemského muzea. Nový druh patří mezi muchomůrky s pochvou, ale bez prstenu. O objevu, který publikoval časopis Phytotaxa, informovalo ve čtvrtek muzeum v tiskové zprávě.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový druh muchomůrky Amanita vladimirii | Foto: Moravské zemské muzeum | Zdroj: ČTK

Mykolog Antonín s kolegou poprvé houbu sbírali v Beskydech a Javorníkách. Tehdy ještě muchomůrka neměla jméno, které nakonec dostala právě po svém prvním nálezci. Vědecký popis nového druhu je dílem mykoložky zemského muzea Hany Ševčíkové a dvou francouzských odborníků.

Houby pomohly probudit život na planetě z doby ledové. Potvrdil to nález fosilie

Číst článek

„Na základě dobře zdokumentovaných sběrů kolegů a také díky vlastnímu nálezu v oblasti Vsetínských vrchů a dalšího sběru z Francie se nám podařilo zjistit, že se jedná o nový druh,“ uvedla Ševčíková.

Při popisu nového druhu využili odborníci klasické mikroskopické studie i moderní metody multigenové molekulární analýzy.

Zda je houba jedlá, anebo jedovatá, mykologové neinformovali. Pokud by na ni houbaři narazili, mají si ji prý spíše vyfotit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme