Hadice za 6000 korun. Prosté opatření uchránilo v Namibii před rybářskými loděmi o 99 % více ptáků

Namibie dokázala ochránit populaci ohrožených albatrosů a buřňáků díky jednoduchému a levnému opatření na rybářských lodích, které poslední léta odstrašují ptáky od smrtících sítí pomocí zavěšených pestrobarevných hadic. Ještě před deseti lety usmrtily lodě u pobřeží Namibie každý rok až 30 000 ptáků, tento počet se ale podařilo díky spolupráci rybářů snížit o 99 procent, napsal list The Times.

Windhoek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle odborného časopisu Biological Conservation v Namibii slavily úspěch kampaně ochranářů přírody, které nakonec přiměly vládu ke změně pravidel a nařídily rybářským lodím chovat se zodpovědněji.

Plavidla, která za sebou táhnou sítě s úlovkem, a lákají tak stovky ptáků, musejí nyní mít jakési strašáky ve formě lan s visícími jasně červenými nebo žlutými hadicemi. Ty ptáky odradí sedat těsně za loď, kde je mohou usmrtit sítě, háky nebo lodní šrouby.

Instalace barevných hadic stojí jen kolem 200 liber (asi 6000 korun) a ptáky chrání s nečekanou účinností.

Namísto 30 000 zabitých ptáků před deseti lety v roce 2018 rybářské lodě usmrtily jen 215 opeřenců. Ušetřeny tak zůstaly tisíce jedinců včetně buřňáků bělobradých či ohrožených albatrosů pestrozobých.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme