V Národním parku Podyjí mizí voda. Vysychá jedno z posledních starých říčních údolí ve střední Evropě

Národní park Podyjí je nejmenším národním parkem v Česku a také jediným na Moravě. Kaňon řeky Dyje mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem s hluboce zaříznutými meandry reprezentuje jedno z posledních zachovalých starých říčních údolí ve střední Evropě.

Podyjí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový Hrádek u Lukova, národní park Podyjí

Nový Hrádek u Lukova, národní park Podyjí | Foto: Anna Vavríková | Zdroj: MAFRA / Profimedia

Výhledy na meandrující řeku patří k nejhezčím v Česku a právě ony – a také proslulé vinice a víno – jsou nejčastějšími důvody, proč lidé Národní park Podyjí navštěvují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou Naturu Markéty Ševčíkové

Ne každý si ale uvědomuje, v jak výjimečné přírodní lokalitě se nachází: může tady najít skalní vyhlídky a lesy, ale i step a lesostep, spoustu vzácných rostlin i živočichů. Potkat můžete i pasoucí se divoké koně.

Právě unikátní poloha Podyjí je ale zároveň i jeho problém: území vysychá a v přítocích Dyje mizí voda.

Navíc musí pracovníci správy parku dlouhodobě bojovat s invazí nezničitelného trnovníku akátu, který začali už před dávnými staletími coby okrasnou dřevinu v oblasti vysazovat Lichtenštejnové.

Jak bude park, kterému je letos 32 let, vypadat po dalších 30 letech? Bude ještě existovat jako národní park? Více v audiozáznamu pořadu Natura výše.

Národní park Podyjí | Foto: Markéta Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Markéta Ševčíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme