Návrat ztraceného supa. Vzácného izraelského ptáka zachránili syrští povstalci

Syrští povstalci bojující s tzv. Islámským státem zachránili izraelského supa. I takovéto příběhy nabízí válečný konflikt, který už více než šest let zmítá Sýrií.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sup bělohlavý (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Sup bělohlavý uletěl z národního parku Gamla, který se nachází v centru Golanských výšin a kde v roce 2009 žilo už pouze 18 párů. Izraelští ochranáři podle signálů z vysílačky, kterou měl dravec na noze, zjistili, že se pohybuje v Sýrii.

Silné zemětřesení, které zasáhlo jihozápadní Čínu, tentokrát populaci vzácných pand neublížilo

Číst článek

Naposledy ale zachytili jeho signál minulý měsíc a báli se nejhoršího, tedy že zahynul. Navíc do volné přírody ho podle Radiožurnálu vypustili teprve před čtyřmi měsíci. Každá ztráta je totiž v této rezervaci na severu Izraele velmi citelná, protože za posledních několik let se v parku Gamla nevylíhlo jediné mládě.

Nejmenovaná povstalecká skupina, respektive její velitel spatřil zraněného supa na zemi ve chvíli, když připravovali léčku na bojovníky tzv. Islámského státu. Chytil ho a zjistil, že má na noze identifikační štítek se jménem, sup měl konkrétně číslo S-98, a také porouchanou GPSku.

Podle těchto údajů zjistil, že patří do izraelského národního parku Gamla a prostřednictvím jedné neziskové organizace kontaktoval izraelskou stranu.

Sid, Solo, Sam, Jenny a Jessi. V pražské zoo pokřitili gepardí paterčata, kmotrem je sprinter Maslák

Číst článek

Jak píše list The Times of Israel, povstalci do doby, než se podařilo vyjednat převoz supa na hranici, žádali denně o dvě kuřata pro tohoto dravce, protože sami prý mají nedostatek potravin.

Poraněný sup nakonec skončil v rukou ochranářů a následně na speciální veterinární klinice. A podle posledních zpráv by se v dohledné době měl vrátit zpět do volné přírody.

Izraelci v této souvislosti oceňují přístup dotyčné syrské povstalecké skupiny, která supovi pomohla i proto, že někteří její ranění bojovníci se léčili právě v Izraeli.    

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme