Nedostatek vody trápí miliardy lidí po celém světě. Problém řeší ve Stockholmu tisíce vědců

Špatné hospodaření s vodou a problémy s nedostatkem pitné vody neřeší pouze Česko. Obrovská sucha trápí celý svět, v rozvojových zemích se navíc přidává například chybějící kanalizace, a tedy větší náchylnost k nemocem. Kvůli pití znečištěné vody podle údajů OSN ročně umírají statisíce dětí. Světová banka proto na mezinárodním setkání vědců ve Stockholmu vyzvala k okamžité akci.

Stockholm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voda. Ilustrační foto. | Foto: Bart, Creative Commons Attribution-NonComercial 2.0 Generic

Světová banka ve Stockholmu zveřejnila novou zprávu o přístupu lidí z 18 vybraných států k vodě a o hygienických podmínkách, ve kterých tito lidé žijí.

Vodní black out v Česku? Stačí, aby lidé napustili vodou z kohoutku najednou všechny bazény

Číst článek

Mluví se v ní o rozvojových zemích, jako je například Nigérie, Haiti nebo Indonésie. Rozvojové země podle Světové banky musí více koordinovat jednotlivé záchranné programy, a to ať už se bavíme o těch zdravotnických, potravinových nebo těch vodních.

Světový týden vody ve Stockholmu

Podle Světové banky budou muset rozvojové země až čtyřikrát navýšit výdaje na odpovídající opatření, má jít o 150 miliard dolarů ročně, aby OSN splnila do roku 2030 svůj dlouhodobý cíl, že budou mít všichni obyvatelé Země svobodný přístup k pitné vodě.

Na Světový týden vody do Stockholmu přijelo na tři tisíce vědců z celého světa. Témat, které řeší, je celá řada.

Denně se v kongresovém centru uprostřed Stockholmu mluví o problémech, které rezonují i v českém prostředí: jak čistit vodu, aby byla znovu použitelná? Jak zmírnit plýtvání vodou?

Přínos vodní diplomacii

Vědci diskutují také o tom, jak uchránit vodu před textilním průmyslem, protože jde o odvětví, které hned po ropném průmyslu znečišťuje vodu vůbec nejvíc na světě.

Končí v Česku vodní blahobyt? Vodu z přírody vyhání hospodaření na půdě, z měst pak beton

Číst článek

Hodně se mluví také o vodní diplomacii - třeba o tom, jak může nedostatek vody zapříčinit válečné konflikty nebo naopak zvýšit spolupráci jednotlivých států na využívání mezinárodních toků, a to ať už na Blízkém východě, v zemích Maghrebu nebo třeba v Asii.

Právě za přínos mezinárodnímu právu a takzvané vodní diplomacii předá ve Stockholmu ve středu večer švédský král Karl Gustav XVI. cenu americkému profesorovi Stevenu McCafrymu.

Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme