Území považované za nejsevernější ostrov na světě je ve skutečnosti plochý ledovec, objevili vědci

Údajně nejsevernější ostrov světa je ve skutečnosti ledovec. Podle agentury DPA to zjistili vědci z Dánska a Švýcarska, který „ostrůvek“ objevený severně od Grónska v roce 2021 zkoumali. Při šetření zjistili, že pod ním je voda.

Tento článek je více než rok starý.

Kodaň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tým vědců uvedl, že doporučí, aby se ostrov jmenoval Qeqertaq Avannarleq, což v grónštině znamená „nejsevernější ostrov“

Tým vědců uvedl, že doporučí, aby se ostrov jmenoval Qeqertaq Avannarleq, což v grónštině znamená „nejsevernější ostrov“ | Foto: Julian Charriere | Zdroj: Reuters

„Zjistili jsme, že pod nejsevernějším ostrovem a dalšími ostrůvky v jeho okolí je voda. Ve skutečnosti jsou to ploché ledovce pokryté na povrchu hlínou a štěrkem,“ prohlásil výzkumník Rene Forsberg.

U Grónska díky pohybu ker vznikl malý ostrov. Podle vědců jde o nejsevernější pevninu

Číst článek

Objev ostrova o rozměrech 30 krát 60 metrů ohlásil švýcarsko-dánský výzkumný tým před více než rokem. Pojmenován byl Qeqertaq Avannarleq, což by se dalo přeložit jako „nejsevernější ostrov“.

Badatelé si tehdy zprvu mysleli, že dorazili na Oodaaq, což je ostrov, který v roce 1978 objevili dánští polárníci. Teprve později, když zkontrolovali svou polohu, zjistili, že jsou od něj o 780 metrů na severozápad.

Dříve byl za kus pevniny ležící nejblíže severnímu pólu považován právě Oodaaq. Vědci ale zjistili, že ani ten nemůže být označen za ostrov. Nejsevernějším ostrovem světa je tak podle nich kus pevniny známý v grónštině jako Inuit Qeqertaat a dánsky Kaffeklubben ö (Ostrov kávového klubu).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme