Červenec byl nejteplejším měsícem za posledních 142 let. Mimořádné teploty byly hlavně v Asii a Evropě

Letošní červenec byl nejteplejším měsícem, který planeta zažila za posledních 142 let. Se zjištěním přišli meteorologové a badatelé z amerického Národního úřadu pro oceány a atmosféru (NOAA). Mimořádně vysoké teploty v červenci zaznamenaly především Asie a Evropa.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Červenec bývá nejteplejším měsícem roku, ale letošní červenec se překonal a stal se nejteplejším měsícem od doby, kdy se vedou záznamy, uvedl šéf NOAA Rick Spinrad. Teplotní rekord je podle něj dalším ze zneklidňujících dopadů, které mají změny klimatu na naši planetu.

Letošní červenec byl o zhruba jeden stupeň Celsia teplejší, než kolik činí průměr za celé 20. století. Průměrná teplota na celé planetě dosáhla 16,7 stupně Celsia.

Klimatoložka Míková o zprávě OSN: Nejde o alarmistické výkřiky, ale realitu, která nás čeká

Číst článek

Nadprůměrné teploty panovaly v červenci především v severní polovině zeměkoule, kde byly vyšší o 1,5 stupně Celsia, než průměr za 20. století.

Asie zaznamenala nejteplejší červenec od doby, kdy se vedou záznamy, a v Evropě byl letošní červenec druhý nejteplejší. V severní Americe se letošní červenec stal šestým nejteplejším, velká vedra zasáhla hlavně Kanadu a část Spojených států.

Na začátku letošního roku průměrné teploty snižoval atmosférický jev La Niňa, uvedli meteorologové. Ten vede k nižším teplotám ve střední části Tichého oceánu. Jeden měsíc sám o sobě tolik nevypovídá, ovšem jsme v roce, kdy se projevil jev La Niňa, a přesto jsme zaznamenali teplotní rekord,“ řekl agentuře AP profesor meteorologie na Illinoiské univerzitě Donald Wuebbles.

Teplotní rekord byl v červenci v posledních deseti letech překonán opakovaně. Stalo se tak v roce 2016 a pak v letech 2019 a 2020.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme