Letošní říjen byl v Evropě o dva stupně teplejší, než je dlouhodobý průměr, uvedla služba Copernicus
Evropa zažila nejteplejší říjen od začátku záznamů. V úterý o tom informovala evropská služba Copernicus. Teploty byly podle ní o dva stupně vyšší než dlouhodobý průměr za období 1991 až 2020. Nadprůměrné teploty panovaly prakticky na celém kontinentu s výjimkou některých oblastí Balkánu a části Nizozemska.
Výrazně teplotně nadprůměrný říjen byl podle služby Copernicus na západě a jihu Evropy. Nejteplejší říjen od začátku ucelených záznamů zaregistrovaly například Francie, Švýcarsko, Rakousko, sever Itálie a rozsáhlé části Španělska.
Denní teplotní rekordy ale v říjnu padaly na řadě míst v Evropě. Představitelé služby Copernicus připomínají, že i letošní léto bylo nejteplejší od začátku měření.
Podle mapy zveřejněné službou Copernicus byly říjnové teploty výrazně nadprůměrné i na většině území České republiky a Slovenska s výjimkou části Moravy a západního Slovenska, kde se přibližovaly k dlouhodobému průměru.
Mimo Evropu byl říjen znatelně teplejší i v Kanadě či na Sibiři. Naopak podprůměrné teploty panovaly v Austrálii, Antarktidě či na ruském Dálném východě.
Ve většině Evropy v říjnu panovalo vlhčí počasí, než je dlouhodobý průměr. Výjimku tvoří jižní Evropa a Kavkaz, kde naopak byly srážky podprůměrné.