Svět zaznamenal nejteplejší týden v historii měření. Na vině je přehřátí oceánů i návrat El Niño

Uplynulý týden od 3. do 9. července byl celosvětově nejteplejším v historii měření. Meteorologové během těchto sedmi dní zaznamenali několik teplotních rekordů. Vyplývá to ze zprávy Mezinárodní meteorologické organizace (WMO), o níž v pondělí informovala agentura AFP.

Ženeva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horko (ilustrační foto)

Meteorologové naměřili nejteplejší týden v historii měření | Zdroj: Reuters

„Podle předběžných údajů svět právě zažil nejteplejší týden v historii,“ uvedla WMO v tiskové zprávě. Oznámení přichází po červnu, který agentura Evropské unie pro sledování atmosféry a klimatických změn Copernicus minulý týden označila za celosvětově nejteplejší v historii měření.

K rekordu přispělo přehřátí oceánů vlivem klimatických změn i návratu přirozeného meteorologického jevu známého jako El Niño.

Teploty překonávají rekordy jak na pevnině, tak v oceánech, „což může mít ničivé dopady na ekosystémy a životní prostředí“, varovala WMO.

‚Neprobádané území‘

„Nacházíme se na neprobádaném území a můžeme očekávat, že s rozvojem jevu El Niño a jeho účinky budou padat další rekordy až do roku 2024,“ uvedl Christopher Hewitt, ředitel klimatických služeb WMO.

Výstraha před vysokými teplotami platí nově až do středy, meteorologové varují také před bouřkami

Číst článek

El Niño je klimatický jev spojený s vyššími povrchovými teplotami ve střední a východní části tropického Tichého oceánu. Podle WMO bude současná epizoda pravděpodobně pokračovat s „přinejmenším mírnou intenzitou“.

Podle agentury Copernicus byl čtvrtek 6. července nejteplejším dnem v historii měření s průměrnou celosvětovou teplotou 17,08 stupně Celsia.

Série rekordních teplot začala již 3. července, kdy byla celosvětová průměrná teplota 16,88 stupně Celsia. Tím bylo překonáno předchozí historické maximum 16,80 stupně Celsia ze srpna 2016, nejteplejšího roku, který kdy byl naměřen agenturou Copernicus, která pracuje s daty sahajícími až do roku 1940, kdy byl jev El Niño velmi intenzivní.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme