Spící lev podruhé v aukci. Největší sladkovodní perla se vydražila za víc než osm milionů korun

Největší známá sladkovodní perla světa se ve čtvrtek vydražila v aukční síni Venduehuis v Haagu za 320 tisíc eur, v přepočtu víc než osm milionů korun. Její cena ale byla odhadována na 340 až 540 tisíc eur. Zázrak přírody nazývaný kvůli svému tvaru The Sleeping Lion, tedy Spící lev, váží téměř 120 gramů a pochází z Číny.

Haag Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spící lev vznikl v Číně pravděpodobně mezi lety 1700 a 1760. A bylo teprve podruhé, co šla nezvykle velká perla do dražby. Poprvé se tak stalo před 240 lety v Amsterodamu po smrti jejího majitele, kterým byl zámožný obchodník nizozemské Východoindické společnosti.

Papežovo unikátní Lamborghini má nového majitele. Vůz vydražili v aukci za 18 milionů

„To, co činí tento předmět ještě zajímavějším, je, že od 18. století urazil pořádnou cestu," řekl webu televize CNN ředitel Venduehuis Pater Meefout.

V roce 1778 byla zakoupena pro ruskou carevnu Kateřinu Velikou a převezena do Petrohradu. Na scénu se vrátila až v polovině 19. století v Polsku a následně ji zakoupil klenotník pracující pro prvního krále sjednocené Itálie Viktora Emanuela II.

Později prošla rukama několika dalších evropských klenotníků, aby se opět vrátila do Nizozemska, když bolševická revoluce v Rusku zabránila jejímu návratu do Petrohradu.

V roce 1979 pak Spícího lva koupil jeho poslední známý majitel - Amsterodamská perlová společnost.

V posledních dekádách perlu studovali historici i specialisti na drahokamy a jeden článek z roku 2014 konstatuje, že zatímco její tvar a velikost jsou vysoce neobvyklé, vnitřní struktura odpovídá jiným přírodním sladkovodním perlám.

Nový majitel perly od aukční síně společně s ní dostal i starožitnou měděnou schránku s pozlaceným mosazným vnitřkem, která šla se Spícím lvem do dražby už před 240 lety.