Německé lesy umírají. Vláda chystá rozsáhlé investice do jejich obnovy, sázení stromů ale nebude stačit

Německo sužuje vymírání lesů. Na dříve zelených kopcích se dnes objevují lysiny, kolem kterých trčí hnědé a vyschlé kmeny. V posledních letech k tomu přispěly hlavně bouře, sucho a přemnožení škůdců. Spolková vláda v Berlíně na obnovu porostu vyčlenila v přepočtu přes 20 miliard korun. Peníze by měly směřovat v první řadě na výsadbu nových stromů. Spolkové ministerstvo zemědělství ale požaduje velmi systematický proces.

Sasko (Aktualizováno: 20:56 2. 8. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Borový les (ilustrační foto)

Ochránci přírody i ministryně zemědělství se shodují, že jde o celonárodní problém. | Zdroj: Pixabay

„To, že někde rostly smrky nebo nějaké jiné jehličnany, ještě neznamená, že tam budou znovu. U každého místa provedeme analýzy, abychom rozhodli, co přesně tam zasadíme,“ řekla ve čtvrtek ministryně zemědělství Julia Klöcknerová.

Obnova lesa trvá 100 let, ale znemožňuje ji přemnožená zvěř, upozorňuje ekolog

Číst článek

Společně s pěti zemskými premiéry se vydala do saských lesů, aby si jejich dezolátní stav osobně prohlédla.

Jen od loňska v Německu odumřelo na 100 tisíc hektarů lesů. Velkou část země nejdřív zasáhly vichřice a situaci nepomohlo ani horké a velmi suché léto. Dalším problémem je přístup soukromých majitelů. Ti se totiž o lesy přestávají starat, protože se těžba dřeva nevyplácí.

Tohle je další věc, kterou se vláda pokouší změnit - v budoucnu chce, aby se průmysl znovu zaměřil na zpracování dřeva, aby jeho cena znovu narostla. Státní lesní správy mezitím samy začnou s výstavbou a třeba jen v Sasku zasadí kolem 50 milionů stromů.

Sázet stromy nestačí

Spolkový svaz pro ochranu přírody postup vlády vítá. Oněch dvacet miliard korun - tedy 800 milionů eur - ale označuje za počáteční investici. Šéf svazu Hubert Heiger stanici ARD řekl, že systematická výsadba lesů zdaleka nestačí. „Nejdůležitějším úkolem je boj proti změnám klimatu. Les umírá, protože nedokáže čelit extrémnímu suchu a horku. To se ale osazením jiných stromů nezmění,“ uvedl.

Etiopané vysázeli za den přes 353 milionů stromů, oznámila vláda. Má se jednat o světový rekord

Číst článek

Ochránci přírody i ministryně zemědělství se shodují, že jde o celonárodní problém. Lesy zabírají celou třetinu německé rozlohy, a jejich vymírání se za poslední léta zrychlilo.

Ta největší zkáza teď postihuje hlavně jednotvárné lesy - nejvíc borové a smrkové. Zasazením listnatých stromů se výrazně promění ekosystém a můžou tam žít i jiná zvířata a rostliny. Zajímavostí je, že rozmanitost lesa může částečně bránit velkým požárům.

Jehličnany totiž začnou hořet velmi rychle, zatímco listnaté stromy můžou oheň oslabit. Lesním požárům letos čelilo hlavně Braniborsko, kde počítají s výsadbou asi dvaceti milionů nových stromků.

Söder ‚otočil‘

V poslední době se za zájmy lesníků a ochránců přírody horlivě zasazuje bavorský premiér Marcus Söder. Ve svých politických začátcích přitom prosazoval hlavně svobodu podnikání a stál spíš na opačné straně. A loni se v projevech zabýval hlavně otázkou migrace. Podle deníku WELT ale názorově otočil - byť není úplně jasné, jestli to myslí vážně anebo jde o kalkul.

Část voličů CSU ostatně začala podporovat konkurenční Stranu Zelených. Söder chce každopádně zpřísnit zákony o ochraně přírody a hájí různé iniciativy, a v určitých věcech přebírá názory Zelených.

Šéfka jejich parlamentní frakce Katrin Göring-Eckardtová souhlasí, že se musí rozsáhle investovat. A je taky pro rozsáhlou výsadbu nových rostlin. Zároveň ale chce, aby se navýšil počet pralesů - tedy areálů, do kterých lidé nijak nezasahují. Podle ní by měly zabírat až pět procent ze všech zalesněných ploch. Tedy více než pětkrát tolik, než kolik jich je teď.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme