Méně emisí i pesticidů. Německo chystá zákon na ochranu hmyzu

Německo plánuje zákon na ochranu hmyzu, který by měl snížit používání pesticidů. Chce do projektu investovat miliony eur, píše německá odnož evropského serveru Local s odkazem na spolkovou ministryni životního prostředí Svenju Schulzeovou. Podle ní lidstvo hmyz potřebuje, a ten si tak zaslouží ochranu vlastním zákonem.

Tento článek je více než rok starý.

Svět ve 20 minutách Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moucha roku

Německo chce více chránit hmyz. (ilustrační foto) | Foto: stock exchange

Plán předpokládá investici jednoho sta milionů eur ročně a dalších pětadvacet milionů na výzkum. Německo chce také přestat betonovat novou půdu pro silnice nebo výstavbu domů a rovněž chce omezit světelné emise, které v noci matou šestinohé tvory.

Návrh ministerstva životního prostředí také předpokládá, že spolková vláda stanoví pravidla pro „ekologicky a přírodně únosné používání pesticidů a výrazné snížení jejich výroby, stejně jako pro užití a výrobu dalších látek, které poškozují biotopy hmyzu“, informuje Local.

Lidé vnímají vosy jako otravný a nebezpečný hmyz. Je to chyba, varují vědci

Číst článek

Ministerstvo plán předložilo po historickém vítězství ekologů v Bavorsku. Jeden a tři čtvrtě milionu lidí tam letos podepsalo rekordní petici, která požaduje referendum na „záchranu včel“ a organičtější zemědělství, více zelených ploch a větší ochranu před chemikáliemi.

Vysokého počtu podpisů bylo dosaženo navzdory odporu vlivné farmářské lobby, která prohlásila, že něco takového by mělo značný finanční dopad na celé odvětví. Zároveň obvinila veřejnost, že „zemědělce šikanuje“.

Přes odpor CDU

Podle poznatků Institutu Maxe Plancka v posledních letech v Německu hmyzu prudce ubývá. V současnosti je ho jen čtvrtina množství oproti roku 1989 a 39 % druhů v posledních dvou letech vyhynulo.

Ministryně Schulzeová navrhuje, aby bylo do roku 2023 úplně zakázáno používání herbicidu glyfosát.

Schulzeová, která je členkou Sociálnědemokratické strany (SPD), ale možná bude mít potíže přesvědčit k přijetí zákona své vládní partnery, křesťanské demokraty (CDU) kancléřky Angely Merkelové. Ti ovládají klíčové ministerstvo zemědělství a tradičně hájí zájmy farmářů.

Ministryně zdůrazňuje, že ochranou hmyzu „budeme chránit především sami sebe“. Hmyz opyluje stromy a rostliny, a jeho klesající počet tak ohrožuje produkci potravin, ale i zdroje potravy ptáků, vysvětluje závěrem německý Local.

Text vznikl pro pořad svět ve 20 minutách.

Gita Zbavitelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme