‚Extrémně velký netopýří penis‘. Důchodce pomohl vyřešit záhadu rozmnožování netopýra večerního

Záhadu nepřiměřeně velkého penisu jednoho druhu netopýra se podařilo vyřešit zásluhou pozorování nizozemského penzisty, uvedla agentura AFP s odvoláním na studii zveřejněnou v odborné publikaci Current Biology. Penzistovo pozorování umožnilo týmu evropských výzkumníků dospět k závěru, že dotyčný druh netopýra, který je rozšířen i v Česku, nepoužívá orgán k pronikání do pohlavního ústrojí samičky, ale jako jakési prodloužené „kopulativní rameno“.

Haag/Lausanne Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Netopýr večerní (Eptesicus serotinus)

Nizozemský důchodce pomohl vyřešit záhadu rozmnožování netopýra večerního (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Netopýr večerní (Eptesicus serotinus), který má rozpětí křídel více než 35 centimetrů, je druh rozšířený v lesích Evropy a Asie.

Přichází měsíc netopýřích záletů. Když vás navštíví doma, stačí zhasnout a otevřít okno, radí odborník

Číst článek

Biolog Nicolas Fasel z univerzity ve švýcarském městě Lausanne AFP řekl, že jeho tým si už před časem všiml, že tento netopýr má „extrémně dlouhý penis“. V erekci je sedmkrát delší, než by dokázal pojmout orgán samičky.

Konec ztopořeného penisu má srdcovitý tvar, který je rovněž příliš velký, než aby umožnil průnik. Tyto charakteristiky podle výzkumníka Fasela klasickou kopulaci znemožňují.

Záhada byla o to větší, že páření netopýrů je obtížné pozorovat.

‚Má odpověď‘

Řešení dorazilo prostřednictvím e-mailu, jehož první slovo znělo „penis“, následované přehršlí slov v nizozemštině a slovem Eptesicus, tedy latinským názvem druhu. Poslední výraz upoutal pozornost profesora Fasela, který si při sledování videa připojeného k e-mailu uvědomil, že „má odpověď“.

Odesílatel Jan Jeucken je penzista bez vědeckého vzdělání z vesničky Castenray na jihu Nizozemska. Poté, co se začal zajímat o populaci netopýrů žijících v podkroví místního kostela, nainstaloval zde kamery zaznamenávající netopýří aktivity.

Podle Fasela, který důchodce zařadil mezi autory studie zveřejněné tento týden, z něj „vášeň udělala ideální osobu“ pro objasnění netopýřího chování.

Běžné u ptáků

Vědci analyzovali 93 páření v kostele natočených přes mřížku, na které se netopýři drželi. Samice netopýra večerního je vybavena velkou blánou spojující ocas s končetinami, kterou může použít k ochraně svého pohlavního ústrojí.

Pro ornitology je záhadou orel východní, který už několik let žije na Třeboňsku. Radost z něj ale nemají

Číst článek

Během páření samec uchopí samici za zátylek a pomocí svého dlouhého penisu tuto blánu roztáhne a dostane se ke vchodu do pohlavního ústrojí. Následuje dlouhé, nehybné objetí, nazývané „kontaktní páření“, umožňující přenos samcova spermatu.

Tato forma reprodukce bez pronikání do pohlavního ústrojí je běžná u ptáků, ale nikdy předtím nebyla pozorována u savců. Objetí může u netopýra trvat skoro věčně: v průměru trvá 53 minut a zaznamenaným rekordem je třináct hodin.

Podle profesora Fasela by samice mohla použít své extrémně dlouhé děložní hrdlo k uchování spermatu od různých samců po celé měsíce, než by si vybrala jednoho k oplození.

Je možné, že se tímto způsobem rozmnožují i jiné druhy netopýrů, dodal výzkumník, který předpokládá, že další výzkum na toto téma by mohl odhalit „mnoho dalších druhů s podivnými penisy“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme