Pět nosorožců míří z Dvora Králové do Rwandy, mají zvýšit genetickou pestrost populace

V Zoo Dvůr Králové nad Labem v neděli ráno naložili pět vzácných nosorožců černých pro cestu do středoafrické Rwandy. Do tamního národního parku Akagera by měli po leteckém převozu dorazit v pondělí dopoledne. Ve Rwandě mají zvířata podpořit v minulosti vyhubenou populaci nosorožců. Jde o dosud největší transport nosorožců z Evropy do Afriky, uvedla mluvčí zoo Andrea Jiroušová.

Dvůr Králové Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pět železných beden se třemi samicemi a dvěma samci naložil jeřáb na kamiony, které se vydají na cestu na pražské letiště. Odlet je naplánovaný na nedělní večer, ve rwandském hlavním městě Kigali by mělo letadlo s bednami přistát v pondělí po půlnoci. Cesta do národního parku pak trvá šest až sedm hodin.

V Keni zemřelo osm kriticky ohrožených nosorožců dvourohých. Uhynuli po přepravě do nové rezervace

Číst článek

„Začalo se ve čtyři hodiny ráno,“ uvedla Jiroušová. Co přepravě předcházelo, popsal ředitel zoo Přemysl Rabas. „Měsíce předtím se musela zvířata trénovat, aby pro ně ta přepravní bedna nebyl stres. Procházeli bednami, měli tam krmení, aby s nimi byli sžití,“ uvedl Rabas.

Sedativa na cestu

V neděli jim ošetřovatelé do beden dali jablka a zavřeli je v nich. Zároveň zvířatům nastřelili do těla sedativa. Uspána při transportu nebudou. Každé váží zhruba jednu tunu.

Do Afriky je doprovází pětičlenný tým, jehož členem je také africký odborník na transporty zvířat Pete Morkel.

Dvorská zoo, kterou vlastní Královéhradecký kraj, patří k největším a nejúspěšnějším chovatelům nosorožců na světě. Tři nosorožci pro Rwandu jsou z chovu dvorské zoo, další dva ze zoo Flamingo Land ve Velké Británii a z dánské zoo Ree Park Safari dorazili do Dvora Králové loni na podzim.

Všichni nosorožci vybraní k přesunu do Afriky jsou takzvaného východního poddruhu, jehož ve volné přírodě žije odhadem posledních několik stovek jedinců. Nosorožců černých v přírodě zbývá kolem 5000.

nev, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme