V britské zoo se narodil kriticky ohrožený druh nosorožce dvourohého. Ošetřovatelé porod natočili

Zoo v britském Chesteru oslavuje narození nosorožce východního dvourohého, jednoho z nejohroženějších druhů. Mládě se narodilo samici Zuri 12.listopadu krátce před třetí hodinou odpoledne tamního času. Netradičně tak porod proběhl během dne a ošetřovatelé mohli příchod očekávaného přírůstku natočit. Narození je pozitivním krokem k zachování kriticky ohroženého druhu.

Chester Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nosorožec dvourohý

Nosorožec dvourohý | Zdroj: Profimedia

„Je velmi neobvyklé, aby samice nosorožce rodila za světla,“ řekla pro Guardian vedoucí oddělení nosorožců Emma Evison. „Opravdu jsme nečekali, že se mládě narodí doslova nám před očima, být svědky takového momentu bylo neuvěřitelné štěstí a privilegium."

Nosorožec dvourohý východní je podle Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) kriticky ohrožen a je tak velmi pravděpodobné, že druh v divočině vyhyne úplně.

Nosorožci bývají častou obětí pytláků, kteří jejich rohy nelegálně prodávají. Afrika tak přišla o zhruba 95 procent nosorožců. Aktuálně na kontinentu žije méně než 600 dvourohých nosorožců v Keňi, Tanzanii a Rwandě.

Chesterská Zoo je předním partnerem v evropském programu chovu ohrožených druhů. „Narození je určitě dalším pozitivním krokem k ochraně tohoto druhu,“ dodává Evison.

Kriticky ohrožený lev západoafrický je blíž záchraně, v Senegalu se narodila tři mláďata

Číst článek

V roce 2019 právě chesterská zoo zaštiťovala projekt, v rámci kterého byli východní dvourozí jednorožci odchováni v evropských zoologických zahradách a poté převezeni do národního parku Akagera v Rwandě.

Samice Zuri a její mládě jsou podle ředitele fauny a flóry v chesterské zoo Mikea Jordana „důkazem oddanosti ochranářů, kteří po celém světě usilují o zachování těchto zvířat a zajištují tak, že nevymřou úplně.“

Julie Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme