Nad smrtí Sudána není podle Rabase potřeba plakat. 'V příštích letech se můžeme dočkat mláďat'
V Keni uhynul poslední severní bílý nosorožec na světě. Nemocného přibližně 45letého samce Sudána museli zvěrolékaři utratit. Na světě tak už žijí jen dvě samice tohoto druhu nosorožce. Ředitel Safari parku ve Dvoře Králové Přemysl Rabas byl u Sudánových posledních chvil. Pro Radiožurnál popsal, proč není šance o rozmnožení nosorožčího ohroženého druhu zdaleka u konce.
Proč jste museli nosorožce nakonec utratit?
Zdravotní stav, jak už jsme předesílali v minulých týdnech, byl dlouhodobě nepříznivý a prognóza nevypadala dobře. Jedna krize byla asi před dvěma týdny, pak se to mírně zlepšilo. Sudán ještě párkrát vyšel z bomy (výběhu, pozn. red.). O víkendu se jeho stav dramaticky zhoršil. Zůstal ležet, nezvedal se.
Zprávu jsem dostal v neděli v deset, kdy jsem si užíval víkend s rodinou. Už za několik desítek minut jsem byl na letišti a odpoledne odlétal do Keni. Dorazil jsem v pondělí ráno, kdo se dohodlo, že Sudán bude odpoledne utracen tak, aby se dál neprodlužovalo jeho utrpení.
Rozhodnutí jsme vydali my jako Safari park spolu s Ol Pejetou a potvrdit to musel klientský státní veterinář.
V Keni uhynul poslední samec nosorožce severního bílého. Kvůli špatnému stavu byl utracen
Číst článek
Co měl Sudán s nohou?
Byly tam dlouhodobé změny v kyčelním kloubu, které vyústily v poměrně dramatickou dystrofii hlavice stehenní kosti. Už tam v kloubu nebyla žádná chrupavka. Tření kostí způsobilo zánět v okolí, který se pak rozšířil na infekci. Byla tam změna svaloviny v celé oblasti stehna.
Jeho věk a oslabení organismu nakonec způsobily, že se v minulých týdnech ještě přidaly dosti hluboké kožní léze a infekce, kterou se dařilo jen částečně zvládat. A stav se měnil, byly tam výrazné výkyvy a teď se to zhoršilo natolik, že nemělo cenu jeho utrpení prodlužovat.
Sudán byl poslední samec nosorožce bílého. Znamená to definitivní vyhynutí jeho druhu?
Při této smutné události to působí zvláštně, ale myslím si, že není potřeba plakat. Byť je třeba říct, že tu včera (v pondělí, pozn. red.) bylo prolito mnoho slz. Bylo krásné vidět, jak silný vztah měli k Sudánovi třeba ošetřovatelé.
Teď jsme ale mnohem blíž rozmnožení druhu, než jsme byli, když těch zvířat bylo na světě ještě osm. Sudán prožil krásný život. Má za sebou několik potomků. A je velmi reálné, že se v příštích letech ještě Sudánovi narodí další potomci. To je optimistický výhled.
Máme uložené jeho sperma, umíme dnes vytvořit embryo v laboratoři. Je to embryo schopné přenosu do samice. Když vydržíme a seženeme na to prostředky, tak se můžeme v příštích letech dočkat mláďat.