Nově narozený luskoun v pražské zoo je samička. Lidé mohou do půlky července vybírat její jméno

Mládě luskouna krátkoocasého, které se před týdnem narodilo v pražské zoologické zahradě, je samička. Lidé mohou do 16. července navrhovat jméno pro nové mládě, z nich vyberou chovatelé pět a o vítězi rozhodne následná anketa. Zoo Praha jméno slavnostně představí 28. července, informoval mluvčí zahrady Filip Mašek.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle chovatelů a ředitele Zoo Praha Miroslava Bobka se novému mláděti daří dobře a přibírá

Podle chovatelů a ředitele Zoo Praha Miroslava Bobka se novému mláděti daří dobře a přibírá | Zdroj: Zoo Praha

Malá samička je sourozencem samice Šišky, která přišla na svět loni v únoru jako první mládě tohoto druhu odchované v Evropě. Novému mláděti se daří podle chovatelů dobře a rychle roste.

Po Šišce se v pražské zoo narodilo druhé mládě luskouna. Chov těchto savců je krajně obtížný

Číst článek

Pohlaví novorozence zjistili pražští chovatelé a následně je potvrdili na základě zaslaných fotografií i odborníci z tchajwanské Taipei Zoo. Jméno na webu iDNES.cz mohou navrhovat lidé od úterý, následná anketa pak potrvá od 18. do 23. července.

Podle chovatelů a ředitele Zoo Praha Miroslava Bobka se novému mláděti daří dobře a přibírá. „Mládě přibírá každý den zhruba deset gramů. Pokud vše půjde stejně dobře jako doposud, tak tento týden bude mít už čtvrt kilogramu,“ uvedl Bobek.

„Matka má dostatek mléka a mládě rychle roste. Zatím to vypadá, že ho nebudeme muset přikrmovat, jako tomu bylo loni v případě Šišky,“ dodal. Na síti X také Bobek uvedl, že se luskounka již pokouší vozit na ocasu matky, což je pro mláďata tohoto druhu typické.

Malá samička luskouna krátkoocasého je druhým mládětem samice Run Hou Tang a samce Guo Baa. Do Zoo Praha přišli v dubnu 2022 z tchajpejské zoologické zahrady díky partnerské smlouvě mezi Prahou a tchajwanskou metropolí. Chov luskounů je náročný, a to hlavně kvůli zajištění dostatečného množství vhodné potravy.

Šiška slaví půlroční narozeniny a prospívá. Pražský odchov luskouna krátkoocasého je rarita

Číst článek

V přírodě luskouni používají při získávání potravy silné drápy, kterými rozhrabávají mraveniště a termitiště. Kořist pak vybírají lepkavým jazykem. V zoo denní krmná dávka pro jednoho luskouna obsahuje mimo jiné 100 gramů včelích larev, moučné červy, směs pro hmyzožravce, jablko, žloutek, zeminu a další přísady.

Luskouni, kteří jsou označováni jako „oživlé šišky“, jsou ohroženi lovem kvůli svému masu a šupinám. Keratinovým šupinám, které chrání tělo těchto nočních tvorů, se v tradiční čínské medicíně připisuje léčivý účinek. Část populace luskounů žije v Asii, další v Africe.

Pavilon Indonéská džungle, kde se luskouni nacházejí, zůstává otevřený, expozice matky a mláděte je však s ohledem na klidový režim dočasně zakrytá. O tom, kdy budou moci nové mládě luskouna vidět návštěvníci, bude zoo informovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme