Vědci objevili v Argentině nového dinosaura. Podívejte se na kosti býložravce s masivními ostny

V argentinské Patagonii potvrdili objev nového druhu dinosaura, který žil před 140 miliony let. Při pohledu na něj jasně dominují dlouhé ostny, které vyrůstají z jeho šíje. Repliku tohoto krku a také lebky teď vystavují v Buenos Aires.

Tento článek je více než rok starý.

Fotogalerie Buenos Aires Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový dinosaurus se jmenuje Bajadasaurus pronuspinax. První část názvu odkazuje na místo objevu, které se nachází nedaleko geologického útvaru Bajada Colorada. Druhá část pak souvisí se zmíněnými dlouhými ostny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vědci objevili v Argentině nového dinosaura. Dlouhokrký býložravec zaujme masivními ostny. Podrobnosti zjišťoval Ondřej Klapal

Dinosaurus byl čtyřnohý býložravec, který patřil do rodiny sauropodů. Od těch se ale v něčem zásadně lišil.

„Sauropodi jsou velcí dinosauři s dlouhými krky a dlouhými ocasy. Byli to 40 metrů dlouzí býložravci. Tihle jsou ale specifičtí, na délku mají asi jen devět nebo deset metrů,“ vysvětlil španělské agentuře EFE argentinský paleontolog Pablo Gallina.

Odborníci považují za nejpravděpodobnější, že ostny na krku asi sloužily k obraně. Podle Galliny ale měly predátory především odradit, a ne jim nějak přímo ublížit.

Paleontologové se domnívají, že to byly jenom holé kosti, maximálně obalené kůží, takže se velmi snadno zlomily, pokud na ně zaútočilo nějaké jiné zvíře. Gallina tvrdí, že tyto kosti byly pravděpodobně pokryté keratinem, podobně jako rohy velkých savců.

Podle studie zveřejněné v časopise Nature trávil bajadosaurus naprostou většinu času ohnutý a živil se rostlinami na zemi. | Foto: Agustin Marcarian | Zdroj: Reuters

Odborníci ale také pracovali s možností, že ostny měly důležitou roli při rozmnožování – měly sloužit k vábení partnerů.

Tyrannosaurus rex neběhal. Popraskaly by mu všechny kosti v nohách, zjistili vědci

Číst článek

A pak je tu také velbloudí hypotéza, že výrůstky pomáhaly při regulaci teploty. Bajadasaurus měl možná mezi ostny masité hrby, které fungovaly podobně jako u velbloudů. Paleontologové ale upozorňují, že z pouhých fosilií se něco takového velmi špatně určuje.

Podle studie zveřejněné v časopise Nature trávil bajadosaurus naprostou většinu času ohnutý a živil se rostlinami na zemi. Nasvědčuje tomu umístění jeho očí, které jsou úplně na vrcholu lebky. Díky tomu mohl při pastvě velmi dobře kontrolovat, co se děje okolo něj

Bajadosaurus dost možná patřil na jídelníček vůbec největšího známého masožravého dinosaura. Jak upozorňuje agentura AFP, Giganotosaurus carolinii - tedy obří jižní ještěr - byl objeven ve stejné části Argentiny v roce 1993 a žil zhruba ve stejné době.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme