Vševidoucí oko. Vědci pojmenovali vzácný rod motýlů po Sauronovi z Pána prstenů

Vědci pojmenovali nový rod motýlů po hlavní záporné postavě z trilogie Pán prstenů. Odborníci se rozhodli pro jméno Saurona, protože černé kroužky na oranžových křídlech hmyzu jim připomínaly jeho vševidoucí oko popsané v knihách J. R. R. Tolkiena. Informoval o tom server BBC News.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přírodopisné muzeum v Londýně doufá, že neobvyklý název přitáhne pozornost k tomuto druhu a pomůže k dalšímu výzkumu.

Do nově pojmenovaného rodu Saurona byly zařazeny dva druhy motýlů, Saurona triangular a Saurona aurigera. Očekává se ale, že se k nim přidají další.

Nový druh světlušky dostal jméno mexického režiséra Guillerma del Tora. Vědci mu tak chtěli vzdát hold

Číst článek

Jméno vybrala vědkyně a kurátorka motýlů v muzeu Blanca Huertasová. Ta je součástí mezinárodního týmu, jenž nový rod popsal v článku publikovaném ve vědeckém časopise Systematic Entomology.

Skupina 30 vědců z celého světa strávila deset let studiem motýlího podkmene Euptychiina. Odborníci analyzovali více než 400 různých druhů motýlů a využili pokroku v oblasti DNA k určení rozdílů mezi nimi na genetické úrovni i podle vzhledu.

Saurona triangula a Saurona aurigera nejsou prvními tvory pojmenovanými po Sauronovi. Na padouchovo zářící oko odkazují také jména hovnivála, žáby a dinosaura.

Tým objevil také další rod motýlů, který Huertasová pojmenovala Argenteria. To znamená stříbrný důl, a sice podle stříbrných šupin na křídlech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme